Hogyan lehet olyan, önjáró vállalatot létrehozni, ami támogatja a tulajdonos személyes jövőképének megvalósítását, hogyan lehet eldönteni, hogy egyes stratégiai irányok, vagy akár munkatársak mennyiben segítik ennek a célnak az elérését – többek között erről is szó lesz a II. Tulajdonosi Jövőkép Konferencián. Krausz Zoltán vállalatépítési mentor, az esemény egyik főszervezője a lapunknak adott interjúban beszélt arról is, hogy miért jelent problémát, ha nem tiszta a tulajdonosi jövőkép, miért van szükség az új szempontokra, ha valaki hátrébb akar lépni a napi operatív feladatoktól és elárulta azt is, hogy miben értenek egyet a Mastermind programban résztvevő cégtulajdonosok.
Idén már második alkalommal rendezik meg a Tulajdonosi Jövőkép konferenciát. Miben lesz más ez az esemény, mint a tavalyi? Mire került ezúttal a hangsúly?
Idén természetesen új témákkal készültünk és lesznek új tulajdonosi történetek is, amelyekből lehet tanulni. A konferencián többek között arra keressük majd a választ, hogy mi kell ahhoz, hogy valaki olyan céget hozhasson létre, amely nem csak nyereséges vagy értékes, hanem a személyes jövőképét is támogatja. Ehhez persze arra is szükség van, hogy el tudjuk dönteni, hogy egyes stratégiai irányok vagy új kollégák összhangban vannak-e a tulajdonos elképzeléseivel és a szervezet értékrendjével és ehhez szintén adnak majd támpontokat az előadások. Emellett szó lesz arról is, hogy mi kell egy tulajdonosi jövőkép megalkotásához és milyen lépésekkel lehet azt valóra váltani. Mindezeket a hasznos információkat teljes mértékben személyes cégtulajdonosi történetek és gyakorlati példákkal alátámasztott szakértői nézőpontok formájában kapják majd meg az érdeklődők. Olyan szakértőket és cégtulajdonosokat kértünk fel előadónak és beszélgetőpartnernek, akik napi szinten elkötelezettek az iránt, hogy saját maguk és vállalkozásuk következő legjobb verzióját hozzák létre.
Több mint 20 évnyi cég- és szervezetfejlesztési tapasztalattal hogyan látja, mennyire jellemző a hazai KKV tulajdonosokra, hogy rendelkeznek tulajdonosi jövőképpel?
Valamiféle jövőképe mindenkinek van, azonban úgy tapasztalom, hogy sok esetben ezek igen homályosak. Ez azért probléma, mert minél homályosabb a jövőkép, annál kevésbé valószínű, hogy sikerül megvalósítani. Ha valakinek van pontosan meghatározott célja, akkor bármivel is találkozik az életben, viszonylag jól meg tudja ítélni, hogy az segíti-e vagy sem, annak elérésében. Egy cégtulajdonos esetében ha csak homályos elképzelései vannak a jövőképéről, akkor az azzal járhat, hogy több olyan üzleti lehetőségre vagy stratégiai irányra is rábólint, ami csak hozzávetőlegesen segíti a céljai elérésében, ezáltal pedig a szükségesnél jóval tovább tarthat az elképzeléseinek megvalósítása.
Ön is előadást tart majd a rendezvényen, miről fog beszélni?
Úgy látom, hogy a hazai KKV tulajdonosok esetében az igazi problémát az jelenti, hogy nem tudják, hogyan csinálhatnák máshogy a cégük vezetését. Az előadásomban arról fogok beszélni, hogy azok, akik úgy érzik, hogy már nem akarnak a korábbi tempóban, leterheltségben dolgozni a vállalkozásukban, és alkottak maguknak egy jövőképet, ami másról szól. Például arról, hogy ne csak a cégükért létezzenek, hanem tudatosan is törekedjenek arra, hogy olyan életük legyen, amire igazán vágynak, függetlenül attól, hogy több időre, pénzre vagy új csúcsok meghódítására van személyesen igényük. Akinek homályosak a céljai, azt is képtelen lesz meghatározni, hogy holnap mit kell ehhez tennie vagy milyen vezetői csapatot kell a cégében felépítenie. Olyat, amit kézzel irányít továbbra is vagy olyat, ami nagyobb szabadságot ad neki a kontroll megőrzése mellett. A csapda az, hogy mindaz, ami az elmúlt 10-20 évben a cégüket sikeressé tette, az a kézi irányítási gyakorlat, az már nem jó arra, hogy ebből kilépjenek. Sikeres vállalkozásokat hoztak létre, sokat tettek azért, hogy eljussanak A-ból B-be, de fel kell ismerni, hogy B-ből C-be már más fogja eljuttatni őket.
A vállalatépítés.hu alapítójaként már százas nagyságrendű cég átalakításában segített. Hogyan érdemes elindulni, mik legyenek az első lépések, hogy olyan önjáró vállalatot hozzanak létre a tulajdonosok, amelyek támogatják őket személyes céljaik elérésében is?
Az első lépés maga a konferencia tárgya: vagyis meg kell határozni, hogy cégtulajdonosként mit vár valaki az életétől. Itt most tisztán személyes célról van szó. A következő lépés annak kiderítése, hogy a személyes célja elérésében hogyan tudja támogatni a cége, nem pedig korlátozni. Ha ezt sikerült kitalálni, akkor persze fel kell vázolni azt a fejlődési utat, amin végig kell vinni a vállalkozást, hogy működjön az elképzelés. Az első lépés ebben az Önjáró Vállalati Rendszer kialakítása. A cégtulajdonos személyes céljainak elérése középvállalati méretben támogató rendszer nélkül ugyanis elképzelhetetlen. Ő már nem tud mindenhol ott lenni, vagy ha ragaszkodik ehhez, akkor 20 év múlva is azt csinálja, amit most – azt pedig ritkán hallom, hogy valaki legfőbb vágya, hogy 7 évvel a nyugdíjkorhatár után is még 14 órát dolgozzon. Fontos megemlíteni azt is, hogy érdemes mielőbb elindítani azt a folyamatot, amelynek az eredménye az önjáró vállalat. Én nagyon sok cégtulajdonossal dolgozok a Mastermind program keretében is, akik egybehangzóan azt állítják, hogy amin most dolgoznak, vagyis egy önjáró vállalat kialakításán, azt már sokkal korábban el kellett volna kezdeni.