Toman Lifestyle Akit a modellszakma megedzett az üzleti világra

Lendület, minőség, tudatosság – ha fel kéne sorolni Magyarország egyik legsikeresebb női cégtulajdonosa sikerének összetevőit, ez a három jelző biztosan szerepelne köztük. Fontos az is, hogy a Toman brand megalapítója azon kevés cégvezetők közé tartozik, aki nemcsak meghallgatja a fogyasztói visszajelzéseket, de valóban meg is hallja azokat, mi több, változtat az egészségtudatos életmódot támogató termékek kínálatán és összetételén, ha kell.

Cikkünk a Legsikeresebb magyar vállalkozások című nemrégiben piacra került könyvben jelent meg elsőként.Ha kíváncsi a könyvben szereplő többi, közel félszáz cég történetére vásárolja meg a könyvet.

 

A vállalat székhelye, az Istenhegy lábánál található hatalmas, gyönyörű épület, rajta a Toman márkanév, már messziről látszik. Ma már több mint 20 üzlet viseli a Toman nevet, ezekből kettő külföldön, a cég értékét pedig 1 milliárd forintra teszik. De idáig eljutni nem volt egyszerű. 2011-et írunk, amikor Tomán Szabina modellpályafutása után magas fehérjebevitellel járó diétát támogató termékeket kezdett el forgalmazni. Saját, 30 kilós súlyfeleslegétől szabadult meg a módszer és a termékek segítségével. Rövid időn belül azonban kiderült, hogy a már létező árucikkek forgalmazása túlságosan szűk kereteket szab az álmainak. Miért döntöttél úgy, hogy saját márkát fejlesztesz és nem mások termékét forgalmazod? – kérdezem, mire határozottan mondja, hogy ennek egyszerű oka volt: nem volt vele elégedett. „2011-ben is tudtam, hogy mit szeretnék csinálni, viszont még nem tudtam megvalósítani, de 2015-ben már sokkal tudatosabban építettem fel a nulláról egy új brandet, aminek a Toman Diet nevet adtam” – kezdi a történetét Tomán Szabina, majd elmosolyodik, és hozzáteszi, hogy mindezt 2500 euróból. A modellkarrierje során gyűjtött megtakarításból indított saját vállalkozást. „Minden bevételt visszaforgattam, lépésről lépésre haladtam. Kezdetben két munkatársam volt, egy gazdasági és egy marketingszakember. A tevékenység alapja a termékfejlesztés és a konzultálás alapján való értékesítés lett.”

A Toman nyolcadik éve árusít saját fejlesztésű fehérjealapú ételeket, köztük édes és sós termékeket. A termékportfólió folyamatosan bővül, a diet vonal mellett megjelent a vital és a beauty is. Étrend-kiegészítők, speciális lisztek, könyvek és arcápolási termék is megtalálható már a brand alatt. Mindezeket az alapító tulajdonos egy szakmai csapat közreműködésével fejleszti, amelyben többek között táplálkozási tanácsadók, dietetikusok és orvosok dolgoznak, igaz, ők nem főállású alkalmazottak, szemben azzal a 25 női munkavállalóval, amely a Toman Lifestyle főmunkatársa. Ha a branden dolgozó teljes csapatot nézzük, közel nyolcvan ember dolgozik a vállalat sikerein, legyen szó termékfejlesztésről, franchise-üzletekről vagy a marketingtevékenységről. A cégtulajdonos ezt a számot százra szeretné növelni. Kérdezem is, hogy miért éppen a munkaerőre koncentrál, miért nem a bevételre – elvégre ez eltér a megszokott cégvezetői szemlélettől. „Folyamatosan keresek új munkatársakat, és nem azért, mert magas a fluktuáció, erről szó sincs, hanem mert tudom, hogy mit szeretnék elérni, és azt is, hogy ehhez mennyi kollégára van szükség.” A vállalat értékei között szerepel a személyes jelenlét és a vásárlói kapcsolattartás. Büszkén meséli, hogy eddig 18 ezer vásárlóval álltak napi kapcsolatban. Nem arról van szó, hogy 18 ezren iratkoztak fel valamikor a hírlevélre, hanem arról, hogy valóban 18 ezer embernek sikerült az életmódváltás a Toman programjával, amelynek része a már említett magas fehérjetartalmú ételek fogyasztása, egy speciális szakaszos diéta betartása, továbbá a konzultációk. A cég abban tér el a versenytársaitól, hogy a kliensek számára személyes konzultációt biztosít és egyénre szabott programot kínál a termékek mellett. „Nem értek egyet azzal, hogy elég kitenni az üzletek polcaira egy fogyókúrás cikket. Ennél többre van szükség a tartós életmódváltás érdekében. Konzulens munkatársaim pedig ebben segítenek, hogy mindazok, akik hozzánk érkeznek, szakszerű tanácsokat kapjanak az étrend mellé. A cél, hogy a magas minőségű termékekhez magas minőségű szolgáltatás nyújtsunk.”

Tomán Szabina cégvezetői stratégiájára jellemző, hogy bátran mond nemet az üzleti trendekre. Ilyen volt az, amikor bevezette az árucikkekhez kapcsolódó konzultációkat, amit a versenytársak nem mertek meglépni. És ilyen volt az is, amikor hosszú évekig nemet mondott az online értékesítésre. Mindenki arról beszélt, hogy akinek nincs webshopja, nem lehet sikeres, de Tomán Szabina ezt megcáfolta, és egészen 2023-ig hallani sem akart arról, hogy a honlapon szerepeljen a webshop gomb. „Nemrég azonban megnyitottam a webshopot. A munkatársaimmal folyamatosan figyeljük a visszajelzéseket, így láttuk azt is, hogy átalakultak a vásárlói szokások, hogy hamarosan többen lesznek, akik online vásárolnak, mint azok, akik személyesen mennek az üzletekbe. Az emberek változnak, és ezzel együtt a Toman is alakul. De ez nem azt jelenti, hogy a személyes konzultációk háttérbe szorulnak, épp ellenkezőleg, még nagyobb felelősségünk lesz abban, hogy az információkat eljuttassuk a vásárlókhoz.” A rövid távú tervek között szerepel az is, hogy a termék-előállítás egy része átkerüljön Magyarországra, hiszen az indulás óta Franciaországban gyártanak.

A cégtulajdonos nem fél felülírni a korábbi elhatározásokat, persze csak akkor, ha valóban meggyőzők az érvek. Jó példa erre, hogy a vegán termékek megjelenése után több negatív visszajelzés érkezett az ízekre vonatkozóan, ezért azonnal összehívta a fejlesztő csapatot, hogy idejében orvosolják a hibát. Amikor pedig a versenyszférában jellemző kritikák érik a cégvezetést, akkor sem fordít hátat, nem riad meg a rosszalló megjegyzésektől, hiszen tudja, hogy ezekből is profitálhat, ha a valós hibákat idejében korrigálja. Erős jellem, nem vitás. „Tizenöt évesen megtapasztaltam, hogyan kell megvédenem magam, amikor ott álltam gyerekfejjel a modellügynökségek ajtajában, ahol senkit sem kíméltek. Megmondták, ha nem voltam elég jó, és amikor fejlődtem, még többet vártak el tőlem. Mondhatnám azt is, hogy a modellszakma megedzett annyira, hogy mára magabiztos cégtulajdonosként álljam a sarat az üzleti világban” – magyarázza. Mögötte hatalmas betűkkel a Toman márkanév, alatta családi fotók, a falon jó néhány saját fejlesztésű termék.

A tapasztalataira építkezve indított egy mentorprogramot is a Toman márka égisze alatt. A cél, hogy csökkentse a vállalkozó kedvű nőkben a félelmeket, amelyek gátat szabnak a sikereknek. „Ma több lábon áll a cég, ennek része a fiatal női munkavállalók és vállalkozók támogatása. Számomra különösen fontos, hogy munkalehetőséget biztosítsak a nőknek” – teszi hozzá. Emellett Novák Katalin köztársasági elnök elnöki tanácsadói csapatában is azért vállalt szerepet, hogy a hátrányt szenvedő női munkavállalók számára konkrét segítséget nyújtson a stratégiaalkotás és tanácsadás által.

Cikkünk a Legsikeresebb magyar vállalkozások című nemrégiben piacra került könyvben jelent meg elsőként.Ha kíváncsi a könyvben szereplő többi, közel félszáz cég történetére vásárolja meg a könyvet.

Hirdetés átugrása →