30 napos önismereti utazás

A Covid időszakában szinte mindenhol Európában, és persze Magyar-országon is, meredeken nőtt az alkoholfogyasztás. Így a Száraz November kampány, mely a sok éve futó brit kampány, a Sober October mintájára 2016-ban kezdődött Magyarországon, talán aktuálisabb, mint valaha.

A Kék Pont Alapítvány hat éve indult kezdeményezésének lényege egyszerű: aki belevág, vállalja, hogy egy hónapig nem fogyaszt alkoholt. Nyilván azok, akik alkoholisták és egy napot sem bírnak ki alkohol nélkül, ne vágjanak bele ebbe, nekik ez kockázatos lenne, és persze akik nem vagy szinte sosem isznak alkoholt, azok se, mert nekik meg nem jelentene kihívást, így nem is tanulhatnak belőle.

De akkor kinek érdemes részt vennie ebben? Szinte mindenkinek, aki a két csoport között található, magyarul a hazai lakosság többségének. Azoknak, aki úgy érzik, már-már a függőség határához közelednek, de azoknak is, akik őszintén azt gondolják, hogy az alkohol túl nagy szerepet tölt be az életükben. Aki végigcsinálja, az kicsit le is győzi önmagát.

MINDEN RENDBEN?

Az egész egy speciális önismereti utazás, harminc nap alatt azért kiderül, hogy kinek milyen szerepet játszik az alkohol az életében. A visszajelzés pedig fontos, hiszen az ember hajlamos nem őszintének lenni magával e téren is. Sokan könnyen veszik az akadályt, ők kapnak egy fontos visszajelzést, hogy ezen a területen nincs baj. Ha kiderül, hogy kínkeservesen csordogálnak a napok és egyre nagyobb a kihívás, annak ez figyelmeztetés, hogy bizony itt nagyon nincs minden rendben. Sokan azzal szembesülnek, hogy a próba nehezebb, mint gondolták, sokan meg azzal, hogy nekik ez egyedül nem megy, szakember segítségére van szükségük. Van, akinek nem sikerül végigcsinálnia – ő is levonhatja a tanulságokat. Leginkább azt, hogy érdemes szembenézni ezzel a problémával.

Felmérések sora – elsősorban brit adatok, hiszen ott régebben kezdték – és több tapasztalat is azt mutatja, hogy aki kibírta az egy hónapot, az a következő fél évben is kevesebbet ivott és kevesebbszer lett részeg is. Értelemszerűen jót teszünk az egy hónapos önmegtartóztatással a májnak, ha pihentetjük, kevesebb kalóriát viszünk be, így a diétánknak is lendületet adhatunk. (Egy korsó sör 200 kalóriát tartalmaz, míg egy pohár bor több mint 80-at.) Csökken a vérnyomás, valamint a rák és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata, erősödik az immunrendszer, javul az állóképesség.

Emellett az alkohol negatív hatással van az izmok fejlődésére, edzés után lassabban regenerálódunk. Még a bőrnek is jót tesz a szünet, tisztábbnak és hidratáltabbnak tűnik majd a bőrünk. Az alkohol ugyanis vízhajtó hatású, folyadékot von el a bőrsejtektől, és az egész szervezetet dehidratálja. Az alkohol emellett befolyásolja a központi idegrendszer működését, sok tanulmány szerint növeli a szorongás és a depresszió kialakulásának esélyét. De energikusabbak is leszünk, ha kerüljük. Az alkohol ugyan altató hatású, de rendszeres nagyobb fogyasztás hatására a szervezet hozzászokik, így a nyugtató, álmosító hatás egyre csökken.

Ha harminc napig kibírjuk alkohol fogyasztása nélkül, miközben ekkor is járunk társaságba, beülünk barátokkal egy-egy vendéglőbe, elmegyünk egy-egy buliba, érdekes és szokatlan tapasztalatokkal gazdagodhatunk. Elsőre furcsa lesz, meg másodikra is, de új oldalról ismerhetjük meg barátainkat, ismerőseinket…

MÉG BELEFÉR?

A száraz november végigcsinálásával közelebb juthatunk ahhoz, hogy megfelelő tudatosság alakuljon ki bennünk ezen a területen, és mértékletesen fogyasszunk alkoholt. Persze, lehet bármelyik hónapot választani, többen például a februárra esküsznek – egyszerűen azért, mert az a legrövidebb hónap.

Hogy mennyi, ami még belefér? Erre ma már komoly ajánlások vannak. Eszerint a biztonsági határ férfiaknál 21 egység/hét (280 g), nőknél 14 egység/hét (168 gramm) alkohol elfogyasztása. Ez napi 40, illetve 27 gramm alkohol, előbbi megfelel 1 dl töménynek, vagy 4 dl bornak, vagy másfél üveg sörnek. Hosszú időn át naponta 40-80 gramm alkohol elfogyasztása már nagy valószínűséggel a máj zsíros elfajulását okozza, illetve alkoholos májgyulladást vált ki. Naponta 80 grammot meghaladó alkoholfogyasztás esetén pedig már nagyon komoly egészségügyi kockázatokkal kell számolni (ez naponta 2 decinél több whisky, vagy 8 dl bor, vagy 3 üveg sör, illetve az ezt meghaladó mennyiség).

Egy hét telefon nélkül

Ahogy az alkohol, ugyanúgy más, akár egy digitális eszköz is tud függőséget okozni. Nem véletlen, hogy ma már van olyan mozgalom is, mely azt tűzi ki céljául, hogy egy hétig ne használjuk okostelefonunkat, illetve a netet. Megtudhatjuk, mennyire probléma, hogy nem látjuk minden pillanatban, mit üzentek a barátaink, mi történt a nagyvilágban, nem tudunk bárhol fotózni vagy éppen filmet, videót nézni. De ha többen csináljuk egyszerre, akkor azt is, milyen úgy beszélgetni, hogy senki nem nézi a telefonját. Egy hét után átgondolhatjuk a dolgot, és megpróbálhatunk terveket csinálni: ezentúl mennyiben használjuk máshogy az okostelefont.

Hirdetés átugrása →