Kisebb mértékben romlott a magyar agrárium helyzetértékelése 2025 első negyedévének végére az év elejéhez képest, a kilátások elsősorban a tejtermelőknél, a sertés- és a húsmarhatartóknál rosszabbodtak a száj- és körömfájás miatt. A több mint 50 év után újból megjelenő vírus áttételes hatásai, valamint a további olyan tényezők, mint a madárinfluenza-járvány, a vámháborúk és az árrésstop rövid távon szintén növelték a bizonytalanságot, óvatosságra sarkallva az ágazatot. Így is vannak azonban olyan területek, amelyek továbbra is pozitívan ítélik meg kilátásaikat, köztük a javuló piaci pozícióban lévő üvegházi zöldségtermesztés – derül ki az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának negyedévente közzétett elemzéséből.
„A rendkívül változékony nemzetközi vám- és kereskedelempolitika és az egyes élelmiszerkategóriákra bevezetett bolti árrésstop gyors alkalmazkodásra késztette az év elején a piaci szereplőket. A ragadós száj- és körömfájás révén viszont egy több évtizede nem tapasztalt, rendkívül komoly károkat okozó vírus jelent meg a magyar mezőgazdaságban, ami fontos kérdésekre világított rá az állattartásban. Még inkább egyértelművé tette, hogy az élelmiszer-gazdaság stratégiai jelentőségű terület, az ágazat hatékonyságának és versenyképességének növelése pedig együtt kell, hogy járjon a termelési sztenderdek fokozásával is” – mondta Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója, hozzátéve, hogy az első negyedévben tapasztalt folyamatok vegyes, összességében mérsékelten negatív hatásai ellenére továbbra is elmondható, hogy a hosszabb távú tendenciák – elsősorban a Közös Agrárpolitika (KAP) beruházási programjának indulásának köszönhetően – későbbi javulást feltételeznek. „A KAP Stratégiai Terv mintegy 1500 milliárd forintos támogatási forrásai jelentős mértékben mozgatják majd meg az agrárhitelpiacot, az érdemi növekedés a második félévben indulhat meg. A gazdálkodók és a bankok fókuszában már egyértelműen a beruházásokra való felkészülés áll.”
Némileg távolodott az egyensúlyi szinttől az ágazat
Az ügyfelek, szakmaközi szervezetek és a bank elemzőinek helyzetértékelése alapján készülő, és a hivatalos statisztikákat megelőző agrár-élelmiszeripari bizalmi mutató, az MBH AgrárTrend Index értéke 2025. március végén 32,4 pontot mutatott a 48 pontos skálán, ezzel némileg távolodott az egyensúlyi szintnek tekintett 35 ponttól. A negyedéves és éves összevetésben egyaránt 1,3 pontos csökkenés elsősorban a száj- és körömfájás Győr-Moson-Sopron vármegyére korlátozódó megjelenésének és a betegség közvetlen, valamint esetleges közvetett hatásainak tudható be. A szezonális hatásnak tekinthető madárinfluenza-járvány, továbbá az egyes élelmiszerkategóriákra bevezetett árrésstop mellett azonban a szántóföldi növénytermesztők esetében közrejátszott benne a vámháborúk okozta bizonytalanság és az ország egyes pontjain tapasztalt csapadékhiány, a gyümölcstermesztőknél pedig a hirtelen betörő tavaszi fagy is, amelynek következtében számottevően csökkenhet a termésmennyiség – összegezte Héjja Csaba, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának stratégiai elemzője.