Sielők kérték - mutatjuk a legjobb osztrák borokat

Hülye kérdés, forralt bort! De ha azon túl akarunk nézni, érdemes lesz kilépni nemcsak a hütte, hanem a helyi éttermek kínálta borok világából is. Amúgy is, Ausztriában nincs jó bor, ha pedig van, akkor azt Magyarországról veszik, nem igaz? Nos, nem igaz… Vásárlási tanácsok .

Ausztriában jellemzően a Billában és a Sparban vásárol a nép, érdemes követni a sógorok szokásait, mert még a szupermarketek kínálatában is találni jó borokat, igaz nem mindig a legalacsonyabb áron. Ami a horvátoknál a kábé 1400 forintos lélektani határ, az itt némileg feljebb keresendő, hála a kapitalista jólét dübörgő szekerének. Ne várjunk hát 2 eurós szuper borokra, de 5-7 euró között már egészen ihatókat találhatunk. Meg kell viszont említeni azt is, hogy egyrészt még ezeknek az üzleteknek is egészen jó pékárukínálatuk van, de Ausztriában jellemzően minden második faluban van egy pék, egy lekvárfőző üzem és minimum egy szupertehetségesnek kikiáltott Egon Schiele utánzat, aki romantikus vadászjeleneteket fest vászonra, olajjal.

Jó hír, hogy a háziasszonyoknak, hacsak nem tudják meggyőzni a férjüket, hogy menjenek étterembe, nem kell új recepteken törni a fejüket, hiszen az osztrák konyha az egykori Monarchia ételein alapul, mindenből átvéve a legjobbat és – kicsit maliciózusan hozzátéve – mindenből kihagyva a fűszereket. Kezdésnek például készíthetünk egy grízgaluska levest, ez a helyiek szerint tradicionális osztrák étel, bár az összes nagymamámnál is ez volt minden másnap ebédre. Ha viszont tafelspitzet készítünk, akkor ha nem is a leves, de a belevaló mellé már lehet is bort inni, mondjuk az almaszósz miatt inkább egy fehéret, abból is egy komolyabbat. Ne féljünk egy hordós érlelésű zöldveltelinitől (dzsíví, mondja a műveletlen amerikai, de a művelt is maximum grűvínek ejti a grüner veltliner szőlőfajtát), de egy frissebb fehér is megállhatja itt a helyét.

Titkos tipp: Schloss Bockfliess Grüner Veltliner vom Löss 2020, a Sparban 3 euró, penge savakkal és 91 Falstaff ponttal, ami figyelemre méltó. Ha viszont Billa van a közelben, akkor menjünk biztosra a Domaine Wachau egyik fehérborával, mondjuk a Steinfeder Grüner Veltliner 2020-as évjáratával vagy egy Wegenstein Klassik Gemischter Satzzal. Előbbi 7, utóbbi 5 euró a sárga boltban.

Ha túl vagyunk a levesen, jöhet a rántott hús, aka borjú bécsi. Tényleg, az a sztori megvan, hogy a híres Figlmüller Bécsben, ahol a világ legismertebb rántott húsát csinálják, azzal kampányol, hogy csak náluk készítik disznóból? Jártak ezek már Magyarországon?! Mindegy is, ha borjú bécsi, akkor vagy ecetes krumplisaláta, vagy petrezselymes burgonya, citrom és talán szederlekvár, opcionálisan főtt krumpli és kocsisgulyás, amit a bécsi fiákeresek tettek, vagyis ettek híressé, netán egy vadas, zsemlegombóccal és áfonyalekvárral, de ez már tényleg ünnepi menü. Itt azért már komolyabb fehérborokat, gyümölcsös vörösborokat és hordós, testes vöröseket is el tudnék képzelni az ételekhez, persze attól függően, hogy mit is főzünk.

Titkos tipp: Ha madársaláta is jár a rántott hús mellé, akkor akár egy rozéra is rápróbálhatunk, ez lehet a Domaine Wachau Steinfeder zweigelt rozéja 2020-ból 7 euróért. Ha vörösborban gondolkodunk, akkor jó választás a Stift Klosterneuburg zweigeltje 2020-ból vagy még inkább a Rotweingut Prickler Blaufrankisch Ried Alt Satz 2019-ből, mindkettőt hét euró környékén vesztegetik a Sparban.

Az imént a vadast is emlegettem zsemlegombóccal, zsenge gyermekkorom kedvenc ételét, amit a dédi mindig maga főzte szederlekvárral tálalt, talán ezért asszociálok mindig egy jó pinot noirra, ami egyébként nem egy lehetetlen küldetés még az olcsóbb kategóriában sem, csak jól kell választani.

Titkos tipp: Bár az Esterházy rostélyos is ismert osztrák étel, én inkább az Esterhazy pincészet Pinot Noir Cuvée Réserve 2019 borát ajánlom figyelmükbe. Amúgy Esterházyék legalább annyira osztrákok mint magyarok, pontosabban egy nemzeteken felüli császárhű entitás, nézzék csak meg a fraknói várat és a fertődi kastélyt, és olvassanak sokat Esterházy Pétertől, ha nem hisznek nekem.

Végül, de nem utolsósorban jöhetnek a desszertek, ami egyrészt a linzertészta hazájában (lásd még: Ischler és Linzer sütemények) eleve nem könnyű választás, de ha még a smarnit (császármorzsát) is hozzávesszük, akkor egyenesen lehetetlen küldetés! Persze aki megteheti, leugorhat a sarki cukrászdába, ott biztosan talál Sacher tortát. A desszertekhez édes bor dukál, a smarnit pedig jellemzően wachaui baracklekvárral fogyasztjuk, no meg egy stampedli barackpálinkával (zárójel bezárva), úgyhogy olyan bort válasszunk mellé, ami elbírja a lekvár savasságát és a tészta édességét is. Nem ez lesz a legolcsóbb választásunk, de akciósan kifoghatunk valami fantörpikusat, Klimt festmény is van akciósan – igaz, az arany csillogása elvakíthatja az egyszeri vásárlót, és csak otthon derül ki, hogy reprót kapott a pénzéért. Hogy ne járjunk így, válasszuk a Fertő-tó partján fekvő borászatokat, mondjuk a helyi Szepsy Istvánt, akit Krachernek hívnak és a 2017-es beerenauslese cuvée-jét 14,99-ért megkaphatjuk a Billában. Nagyon baráti ár, ha javasolhatom, egy kartonnal pakoljunk be a csomagtartóba, úgyis elfogy a síelés végére az egész.

Hirdetés átugrása →