Már 12 millió forintja van egy átlagos lakossági befektetőnek állampapírban

2023 május végén a lakossági állampapírral rendelkező ügyfelek száma Magyarországon elérte a 787 997 főt: Mivel a lakossági tulajdonban lévő lakossági állampapírok állomány ezen időszakban 9439 milliárd forint volt, így egy egyszerű osztással kiszámítható egy ügyfél átlagosan körülbelül 12 millió forintos állományt birtokolt. A Prémium Magyar Állampapír egyre kapósabb, immár közel 600a milliárd forintja van a lakosságnak ebben az eszközben, míg a MÁP Pluszban ma már kevesebb, mint 1100 milliárd forint van.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) közleménye alapján a lakossági tulajdonban lévő lakossági állampapírok becsült állománya június végén 9 439 milliárd forint, ami 873 milliárd forinttal nagyobb, mint 2022. év végén. A teljes lakossági állampapír-állomány, a háztartások tulajdonában lévő lakossági papírok állománynövekedése következtében, a 2022. év végi 8 972 milliárd forintról 9 569 milliárd forintra emelkedett, míg az intézményi tulajdon csökkent (3. ábra). A Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) állománya 1 601 milliárd forinttal 5 923 milliárd forintra nőtt, míg a lakossági kézben lévő intézményi államkötvények és diszkont kincstárjegyek becsült állománya az év eleji 1 411 milliárd forintról 1 848 milliárd forintra, azaz 437 milliárd forinttal tovább emelkedett. A MÁP Plusz állománya ugyanakkor tovább csökkent, a kamatfordulós átlagos visszaváltási aránya a második negyedévben a kint lévő állomány 28,6%-a, mely 7,6 százalékponttal tovább csökkent az első negyedévhez képest. Az elmúlt félévben a dematerializált MÁP Plusz állomány 1 099 milliárd forinttal 1 085 milliárd forintra csökkent.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai alapján a háztartások által birtokolt pénzügyi eszközökön belül az állampapírok (beleértve a diszkont kincstárjegyeket és az intézményi államkötvényeket is) részesedése 2023 első negyedévében 12,6%-ra nőtt a 2022 év végi 12%-ról. Az első negyedéves tranzakciók 59,2%-át tették ki az állampapírok, azaz a lakosság a megtakarításainak egyre nagyobb részét fekteti állampapírokba. Az állománynövekedésben nagy szerepet játszott, hogy az idén meghirdetett PMÁP sorozatok kamatbázisául már a 2022. évi átlagos infláció szolgált, ami az egyéb befektetési alternatívák között is kiemelkedő és értékmegőrző hozamot eredményez a lakossági befektetők számára. Az előzetes várakozások szerint 2023-ban a GDP 0,7%-a, 2024-ben pedig 1,6%-a fog visszakerülni a magyar háztartásokhoz a lakossági állampapírok után fizetett kamatok formájában. Ezzel egyidejűleg ugyanakkor az ÁKK folyamatosan figyelemmel kíséri a piaci viszonyok alakulását, és a lakossági termékek árazásáról azok figyelembe vételével dönt. Ennek megfelelően a 2023. június 1-én induló PMÁP sorozatok az MNB kamatcsökkentését figyelembe véve 50 bázisponttal alacsonyabb kamatprémiummal kerültek meghirdetésre. A változtatással az új sorozatok kamatai úgy kezdtek el igazodni a csökkenő kamatkörnyezethez, hogy továbbra is a piaci hozamok felett maradtak. Az ÁKK lakossági stratégiájában kiemelt szerepet kapott az ügyfélszám növelése és ezzel egyidejűleg a vagyoni koncentráció csökkentése. Mindezek támogatása érdekében a népszerűbb lakossági állampapírok esetében értékesítési korlát került bevezetésre 2023 januárjától, mellyel az ÁKK a továbbiakban is aktívan élni fog, a korlátot az értékesítési és koncentrációs tendenciákhoz igazítva. 2023 május végén a lakossági állampapírral rendelkező ügyfelek száma1 Magyarországon elérte a 787 997 főt, amely a 2022 év végi szinthez képest 22 419-cel több ügyfelet jelent.

Hirdetés átugrása →