A Gábor Dénes Egyetem és az egyetem által létrehozott GDE Mesterséges Intelligencia Tudásközpont (GDE-MIT) a 2025. június 5-i Mesterséges Intelligencia Konferencián jelentette be, hogy háromórás, ingyenes, online mesterséges intelligencia (MI) tananyagot készített, és tesz elérhetővé a nagyközönség számára. Egy hónap telt el az indulás óta, és már több, mint 15 ezren keresték fel a MIjövünk oldalon található tananyagot, közel háromezren pedig már el is végezték a képzést.
A mesterséges intelligencia jelen van hétköznapjainkban. Sokan felismerték jelentőségét és a benne rejlő lehetőséget, nyitottak rá, tanulják és használják, míg mások félnek tőle vagy éppen elutasítják. Az MI azonban már nem csak technológiai, hanem társadalmi kérdés, így jelentős hátrányba kerülnek, akik elzárkóznak a használatától.
A GDE-MIT a Gábor Dénes Egyetem nyitottságára, innovációs képességére, valamint a több mint 30 éves tapasztalatra építve 2025. január 1-én kezdte meg működését. Egyik kiemelt feladatának tekinti, hogy ezt a rendkívül értékes, felhalmozott tudást szervezett formában, hatékonyan adja át a társadalom és a gazdaság szereplőinek.
„Egy olyan tananyagot álmodtunk meg, amely valóban mindenkihez szól – azokhoz is, akik most kezdik felfedezni a mesterséges intelligencia világát, és azokhoz is, akik már elkötelezetten dolgoznak azon, hogy másokat is inspiráljanak a technológia megismerésére. Hisszük, hogy a tudás csak akkor érték, ha megosztjuk, és a visszajelzések, valamint a több, mint 15 ezres érdeklődés megerősít bennünket abban, hogy jó úton járunk. A MI jövünk nemcsak egy tananyag, hanem egy közös út első lépése a jövő felé”–mondta el Csurgó Dávid, a GDE-MIT ügyvezetője.
A Balogh Petyával összeállított „MI jövünk” digitális tananyag rugalmas, lehetővé teszi, hogy a résztvevők saját tempójukban és időbeosztásuk szerint tanuljanak, akár részletekben – folyamatos visszakeresési lehetőséggel. A GDE Nexius keretrendszere az interaktív funkciókkal és egyedülálló vizualitással biztosítja a tananyag kiváló technikai minőségét, így a tartalom a kevésbé műszaki beállítottságú tanulók számára is tökéletesen érthető.
„A tananyag készítésénél fő szempont volt, hogy közérthető és gyakorlatias legyen, ami egyben szórakoztat és motivál. Három egységből épül fel, az első az MI alapjait és fejlődését mutatja be, a második részben a promptolás művészetét ismerhetik meg az érdeklődők, azaz hogyan tudunk minél pontosabb utasításokat adni az MI-nek. Itt adunk néhány gyakorlati tanácsot is a mindennapi felhasználáshoz - a tanulástól kezdve, az egészségügyön át egészen a jogi ügyekig. Végül az MI-vel kapcsolatos esetleges veszélyekre, azok elkerülésének lehetőségeire és a követendő etikai kérdésekre hívjuk fel a figyelmet” – mondta el a tananyag kapcsán Balogh Petya, a STRT Holding Nyrt. vezérigazgatója, startupper, mentor.
„A háromórás tananyag mellett számos hasznos üzleti esettanulmányt is bemutatunk azoknak, akik az MI üzleti szerepéről szeretnének többet megtudni a képzés során. Már most több jelzés érkezett, hogy a tananyagot vállalatok, vállalkozások is beépítik képzési programjaikba” – tette hozzá Csurgó Dávid.
A videós tananyag kétféleképpen érhető el: „Csak nézelődöm” módban - ekkor a rendszer csupán a videó tartalmakhoz való betekintést biztosítja. A „Mikrotanúsítványt szeretnék” módban a tanuló a regisztrációt, a teljes tananyag megtekintését és a sikeres zárótesztet követően felnőttképzési mikrotanúsítványt kap, ami hivatalosan is igazolja a tananyag elsajátítását. A háromórás ingyenes képzés 2026. augusztus 31-ig érhető el, ez idő alatt a képzés bármikor elvégezhető.
A mesterséges intelligencia alakítja a jelent, formálja a jövőt. Most dől el, ki tart lépést vele. A „MI jövünk” tananyag nemcsak tudást ad, hanem szemléletet is formál, és mindazoknak szól, akik szeretnék megérteni, sőt aktívan akarnak részt venni a változásokban.