Milyen változások jöhetnek a lakossági napelemes pályázatnál?

Nemrégiben 2021.09.12-én zárult a már nagyon várt lakossági 100%-os támogatási intenzitást ígérő lakossági pályázat társadalmi egyeztetése, ahol a társadalmi szféra és a potenciális kivitelezők is egyaránt véleményezhették a kiírás tartalmát. Rengeteg javaslat érkezett, így most kíváncsian várjuk mit is fogad majd meg belőle az Irányító Hatóság (IH)! Nézzük is melyek voltak a legfontosabb javaslatok!

AKTÍVAN VÉLEMÉNYEZTÉK A KIÍRÁST A SZAKMA KÉPVISELŐI

A véleményeket átvizsgálva megállapítható, hogy a legtöbb kritikát és javaslatot a szakma képviselői (energetikával, napelemes rendszerekkel foglalkozó cégek, szervezetek) és szakemberek (energetikusok, tervező mérnökök) fogalmazták meg. A megfogalmazott észrevételek alapján, amennyiben a pályázat kiírója elfogadja az energetikai piac javaslatait, akkor kijelenthető, hogy számos pontban várható változás. A véleményező szakmai szervezetek között volt több olyan neves intézmény is, mint a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ), a Magyar Hőszivattyú Szövetség (MAHÖSZ), az Energiaklub, a Habitat for Humanity Magyarország és a Magyar Természetvédők Szövetsége. Ezek a szervezetek pedig megfelelő rálátással rendelkeznek a piacra és a lakossági szükségletekre, így javaslataik biztosan az IH céljaival is azonosak.

A végleges pályázati kiírás megjelenésének időpontja még ismeretlen, viszont kijelenthető, hogy amennyiben a kiíró tartani szeretné a november 15-ös első benyújtási napot, akkor legkésőbb október 15-ig közszemlére kell bocsátania az anyagot.

EZEK VOLTAK A LEGFONTOSABB JAVASLATOK

Az egyik legfontosabb javaslat az volt, hogy a tervezetben rögzített, napelemes rendszerekre vonatkozóan 5 kWp-ben határozta meg a limitet a telepíthető napelemekre. A piac viszont úgy vélekedett, hogy ez nem egyezik meg a fogyasztási szokásoknál tapasztalható tendenciákkal. Ezért a szakértők azt javasolták, hogy a felső korlát igazodjon a napjainkban átlagosnak számító háztartási méretű kiserőmű (HKME) teljesítményhez (~8,2 kWp).

A meghatározott érték növelése a 2. és 3. műszaki tartalomnál különösképpen is indokolt, hiszen a hőszivattyúval és fűtőpanelekkel olyan extra fogyasztó jelenik meg a háztartásban, ami korábban nem, és az 5 kWp-es napelemes rendszer nem lenne képes elegendő energia megtermelésére, hogy adott ingatlan energiamérlege kiegyenlítődjön.

Érdekes és megfogadásra javasolt az a meglátás is, hogy a tervezet kifejezetten csak háztetőkön engedélyezi a napelemes rendszer elhelyezését. Ezzel számos olyan egyébként jogosult háztartást is kizár a pályázati lehetőségből, akiknek nincs elegendő vagy megfelelő tájolású tetőfelülete. Éppen ezért fogalmazódott meg az az észrevétel, hogy a napelemek szabad földön, a homlokzaton vagy akár kerítésként is telepíthetők legyenek.

Több kritika érte még a rendszerbe épített akkumulátorokra vonatkozó tervezet szerinti elképzeléseket is. Mondhatni érthetetlen, hogy pont az 1. műszaki tartalomnál, vagyis a csak napelemes rendszer fejlesztést tartalmazó fejlesztéseknél nem képezi a támogatható tevékenységek részét az akkumulátor, míg a másik kettőnél igen. Ez teljesen ellentmond a logikának, mivel a 2. és 3. műszaki tartalomnál integrált plusz fogyasztók szinte megszüntetik annak lehetőségét, hogy a napelemes rendszer annyi energiát termeljen, amit az ingatlan adott pillanatban nem használ fel. Többlettermelés és tárolási igény leginkább olyan esetekben fordulhat elő, ahol a napelemrendszer termelését nem kompenzálják ezek a nagy fogyasztók, vagyis az 1-es támogatási kategóriánál.

Emellett érdemes lehet megfogadni azt a javaslatot is, hogy az akkumulátorok modulárisan bővíthetők legyenek. Ahogy a napelemes rendszer bővíthetősége is megfelelő módszerekkel előkészíthető, úgy a tárolókapacitásoknál is szükséges erre figyelmet fordítani.

Ingyen napelem, 100% vissza nem térítendő támogatással!

Érkezik idén az új lakossági napelemes pályázat, amellyel Ingyen napelemes rendszerhez juthat. Kérjen ajánlatot, és pályázzon az elsők között!

Az EU-Solar napelem kalkulátor segítségével percek alatt kiszámolhatja, mekkora napelemes rendszerre van szüksége:

Kattintson ide és számolja ki 1 perc alatt, hogy mekkora napelemes rendszerre van szüksége!

Hirdetés átugrása →