Irány a digitális, nemzetközi piac!

Dániából, a Közel-Keletről vagy a magyar borvidékekről is remek digitális kisvállalati példákat hoz az SAP Business One divíziójának globális marketingvezetője, a portugál Paulo Almedia. Interjúnkban a kkv-k vezető vállalatirányítási szállítóját felső szinten képviselve olyan jövőbe mutató, nemzetközi példákat hoz, amelyek ismerete ma minden üzleti döntéshozó számára nélkülözhetetlen.

– Egy profi cégnél dolgozik, de ha jól tudom, nem olyan kultúrából érkezett, ahol minden óramű pontossággal működik, mint egy német gyökerű, multinacionális vállalatnál, igaz?

Portugáliában kezdtem a munkát 21 évvel ezelőtt, de éltem és dolgoztam kis- és közepes cégekkel hét éven át Spanyolországban is, így pontosan értem, mire céloz. Ha megnézzük a spanyol piacot, ott három nagyváros, Barcelona, Madrid és Sevilla körül forog minden. Pedig Spanyolország a világ hetedik legnagyobb gazdasága, még sincs minden rendben mondjuk a hatékonysággal, a termelékenységgel vagy éppen a kereslettel. Ez azt jelenti, hogy mondjuk a spanyol vidéken ugyanúgy nem könnyű a vállalkozók élete, mint ahogyan – tudtommal – önöknél is talán túlzottan fővárosközpontú az üzleti élet.

 

Valóban, de egy agilis és innovatív szemléletű vidéki vállalkozó hogyan tehet ez ellen?

 

– Spanyolországban is így működik, de így van mindenütt a világon, hogy a helyi, a világvárosoktól távolabb működő vállalkozóknak limitált a piacuk. Ahhoz azonban, hogy szintet lépjenek, a fővárosban, illetve a jól fizető célpiacaikon vagy pedig exportpiacokon is megállják a helyüket, nagy fokú digitalizációs átalakulást kell végrehajtaniuk. De nem technológiában, hanem szemléletváltásban kell előbb lépni. Megoldásaink viszont egyszerre hozzák mindkét előnyt.

 

Mondana a modern szemléletmódra példát?

 

– Néhány hete Koppenhágában jártam, ahol számos luxus szintű, igen drága kézműves bútorokat gyártó kisvállalkozás van. A belvárosban sok helyen elképesztő dizájnnal megáldott, különleges kisbútorokat, például székeket lehet kapni, és gyönyörűen berendezett kirakatokban lehet ezeket megcsodálni. Ám mivel aprócska magáncégekről van szó, a családi élet miatt délután öt körül mindegyik bolt bezár. A turisták viszont akár éjfélig is nagy számban sétálnak el a kirakatok előtt. Ekkor felvetettem, hogy miért nincs ott e kirakatokban, a bútorok mellett egy „vedd meg most” QR táblácska? A technológia készen van, a mi, kifejezetten kkv-k részére fejlesztett Business One megoldásunk alkalmas arra, hogy automata módon azonnal ellenőrizze a készletet, kiszállításról információt adjon, indítsa a vásárlást – így akár már délelőtt a megrendelőnél lehet a kiszemelt bútor.

 

És tetszett az ötlete a helyieknek?

 

– Pár napja kaptam egy e-mailt, hogy próbaképpen már be is vezették ezt az opciót, hiszen sok ottani kiskereskedő használja a Business One megoldásunkat. Azaz már közel sem csak egy számlázásra, készletnyilvántartásra és más adminisztratív feladatokra alkalmas programot, hanem egy egészen új szemléletet is kínálunk a kkv-knak. Nekik most az az igazi kérdés, hogy a korábbi ajánlat mellé adott szolgáltatások, tanácsadás és egyebek révén hogyan tudják megkülönböztetni magukat. Ám, ha egy kkv vezetői, tulajdonosai folyton az adminisztráció nyűgével vannak elfoglalva, nem marad idejük és energiájuk nagyobban gondolkodni. Mondjuk egy terjeszkedési stratégiát megvalósítani.

 

Mire gondol?

 

– Önöknél is rengeteg borászat van. Vegyünk egy ezeknek gépeket szállító és telepítő kisvállalkozást. Azok az eszközök, melyeket ők beépítenek a borászatoknak, mondjuk Ázsiából jóval olcsóbban megkaphatók, és pár konkurensük már támadja is az eddigi piacukat. Egy-egy borvidék persze csak néhány ilyen kis beszállítót tart el. Ám, ha mondjuk egy családi vállalkozás ki akarja terjeszteni a szolgáltatásait az egész országra, vagy mondjuk egy európai borvidékre, akkor a korábbi háttérrendszereivel ezt nem tudja megcsinálni. Ehhez a menedzsmentnek olyan automatizált, gyorsan és hibátlanul működő vállalati szoftverre van szüksége, amely nemcsak a számlázást, a raktárkészletet, az elszámolásokat és a kimutatásokat kezeli, hanem mondjuk az alkatrészek logisztikáját, a munkaerő beosztását, a szervizautók útvonalának optimalizálását és számos egyéb haladó, akár mesterséges intelligenciával megvalósított funkciót is tud. Ez pedig olyan energiát és időt spórol meg a tulajdonosoknak, a vezetőknek, sőt az alkalmazottaknak is, amelynek révén „rá tudnak fordulni” a nagyobb falatot jelentő, stratégiai feladatokra.

 

A közepes cégeknél még komolyabb technológiák dolgoznak, nem?

 

– Egyik dubaji kkv ügyfelünknél, amely nagy nyomdák számára óriási papírtekercseket szállít, az volt a gond, hogy több ember fél napi munkáját vette el hetente, hogy a hatalmas raktárat végig járják, és vonalkód-olvasók és óriási létrák segítségével felmérjék a raktárkészletet. Ott azt kérdeztem, miért nem teszünk a papírtekercsekre ma már olcsó, helymeghatározást is tudó szenzorokat. Ha ezeket kihelyeztük, akkor elegendő egy drónnal körülrepülni a raktárakat, ami kevesebb, mint egy órát vesz el egy raktáros életéből, és még jó móka is. És alaposabban nyomon tudják követni a készlet alakulását.

 

A kereskedelemben is akadnak ilyen megoldások?

 

– Természetesen. Egy visszatérő vásárlót – ha ehhez ő is hozzájárult – arcfelismerő kamerarendszer azonosíthat, amikor belép a boltba. Ekkor a rendszer még nem tesz semmit, de mondjuk, ha a háziasszony odalép a boros polchoz, és leemel egy új palack bort, amit a következő vendégségre szán, a rendszer ezt abban a pillanatban érzékeli. A hölgy telefonjára már mehet is az ajánlat, miszerint megköszönjük neki a vásárlást, majd felajánljuk, hogy ha két palackot vesz ebből a fajtából, akkor a második palackra X százalék árengedményt adunk. Felhívhatjuk a figyelmét, hogy szakértőink szerint érdemes megkóstolnia egy ehhez a borhoz illő sajtot vagy csokoládét is, amelyeket most szintén akciósan vásárolhat meg.

 

Számos, a nagyvállalatokkal szoros kapcsolatban lévő kkv-nek egy nagy szoftvercég neve kellő garancia, de nem filléres a bevezetés.

 

– Amelyik vállalkozás bevezet egy ilyen megoldást – és ez ma már akár pár hét alatt is megtörténhet –, az más ligába kerül. A partnerei tudják, hogy egy transzparens, jogszerűen működő, hatékony, modern gondolkodású, ütemesen digitalizálódó vállalkozással kerülnek kapcsolatba. Ha pedig egy bevezetés után jelentősen megnő egy vállalkozás pénztermelő képessége, akkor nagyon könnyen kiszámolható az előny, a megtérülés igen gyors.

 

Hirdetés átugrása →