Alkohol limit Európában. Hol mennyi sört ihatsz mielőtt vezetnél?

Mielőtt külföldre indulunk autóval, nem árt, ha ismerjük az adott országban érvényes közlekedési szabályokat, többek között, hogy milyen szabályok érvényesek az alkoholfogyasztás utáni vezetésre.

Az ittas vezetés szabályai országonként eltérnek, hiszen ezek a szabályok nem az uniós, hanem a nemzeti szabályozás hatáskörébe tartoznak. Több olyan ország van, ahol egy-két pohár sör elfogyasztása után még jogi következmények nélkül beülhetünk az autó volánja mögé, míg más országokban teljes körű tilalom, azaz zéró tolerancia van. A zéró tolerancia, alapvetően a Kelet-Európai országokra jellemző az EU-n belül, Magyarországon kívül ide tartozik Szlovákia, Románia, Csehország is.

Ezzel szemben a nyugati országok közül mindenhol liberálisabb a szabályozás. Jellemző az, hogy 0,5 g/l a hatályos BAC, azaz véralkohol érték, mely alatt a sofőrök még legálisan vezethetnek. Ez a szabály érvényes Németországban, Ausztriában, Olaszországban és Franciaországban Hollandiában is, de ebbe a körbe tartozik Szlovénia és Horvátország is. De mit jelent ez a gyakorlatban? Ha sört fogyasztunk ez nagyjából 6-7 dl sörnek (5 százalékos alkoholtartalom) míg bor esetében (12 százalékos alkoholtartalom) 3 deciliternek felel meg. A kalkulációt egy 83 kilós (ez nagyjából a magyar átlag) súlyú férfira végeztük el egy átlagos 69 kilós testsúlyú hölgy esetében ez 2 dl bor vagy 4 dl sör. Az Egyesült Királyságban 0,8 százalékos véralkohol érték a megengedett, így aki ott vezet annak akár három sör, vagy egy feles és egy pohár sör is belefér.

Az elmúlt időszakban az is jellemzővé vált Európában, hogy a hivatásos és a kezdő sofőrökre az általánosnál szigorúbb előírások vonatkoznak, így ezekkel is fontos tisztában lenniük azoknak, akik az országhatárt átlépik. Németországban, Olaszországban és a Horvátoknál például a hivatásos és a kezdő sofőrökre a 0,0 g/l limit vonatkozik, tehát egyetlen korty szeszesital sem engedélyezett a vezetés előtt és alatt. Ausztriában 0.1, míg Franciaországban 0,2 százalék ez az érték.

Persze azt is érdemes figyelembe venni, hogy mennyi idő alatt bomlik le az alkohol és erre ma már elég jó online kalkulátorok is vannak. Általánosságban egy átlagos testsúlyú férfi esetében egy korsó sört, vagy egy 2dl bort 3 óra alatt bont le a szervezet, így ezt követően lehet vezetni, ott ahol zéró tolerancia van. De a lebomlási idő sok tényező függvénye leginkább a nem és a testsúly számít. Így aki biztosra akar menni, vegyen egy alkoholszondát, 10 ezer forint környékén, az egyszerűbb típusok esetében akár pár ezer forintért beszerezhető.

Hirdetés átugrása →