Vagyontervezés 360° konferencia Adóhatékony megoldások a vagyontervezésben

Holding, bizalmi vagyonkezelés, határon átnyúló beolvvadás vagy vagyonkezelő alapítvány? Melyik a legjobb eszköz arra, hogy a felépített cégcsoport, a felhalmozott családi vagyon fennmaradjon generációkon át? Mely területeken van kulcsszerepe az adózási kérdéseknek? Többek között ezekről kérdeztük a Vagyontervezés 360° egyik alapítóját, a konferencia egyik előadóját, Szalai János, a PMX Consulting Adótanácsadó Kft. vezető partnerét.

Miért fontos a mai világban a vagyontervezés?

Nincs két egyforma élethelyzet, családi viszonyrendszer, tulajdonosi célfüggvény.  A vagyontervezés az az eszköz amely a családi vagyonnal kapcsolatos célokat, szándékokat összehangolja a jogi, gazdasági, társadalmi keretrendszerrel. Sok minden átértékelődött az utóbbi években, a Covid, az orosz–ukrán háború, az ellátási láncok problémája, a környezeti problémák mind azt hozták, hogy a biztonság sokkal fontosabb lett. 

Aki felépített egy komoly vagyont, annak felelősséggel kell gondolkodni a saját életén túl, figyelemmel kell lennie az utána jövő generációkra is. Jól el kell rendeznie a dolgokat. Olyan ez, mint egyfajta végrendelet, hagyaték. S ezekre bizony nagyon jó megoldási lehetőségeket nyújt például a vagyonkezelő alapítvány, a bizalmi vagyonkezelés. Jól megválasztott és felépített vagyontervezési eszközökkel százszázalékosan lehet biztosítani, hogy egyben maradjon a vagyon, a következő generációk tovább tudjanak menni az alapítók által megkezdett úton, adóhatékonyabban és így versenyképesebben tudjanak működni a családi cégek.

Milyen általános és aktuális adózási kérdések merülhetnek fel a vagyontervezés során?

A vagyon adótervezésében nincsenek „Svájci-bicska” megoldások. Kizárólag a „tailor-made” koncepció működik. Nagyon, pontosan, precízen felmért egyedi igények és helyzetek alapján lehet megtervezni és megvalósítani egy hatékony vagyonkezelési megoldást.  Ne feledjük, ezek a megoldások sok-sok évre, évtizedre szólnak és jelentős értékű – és sokszor érzelmileg is szorosan kötődő - vagyonelemek mozgatásával járnak. Ezért az adószempontoknak a vagyontervezés folyamatának minden egyes fázisában komoly relevanciájuk van.

A kialakításban kulcstényező az időfaktor is, mivel jó néhány adójogi intézmény esetén bizonyos időre szükség van ahhoz, hogy az adómentesség vagy az adókedvezmény feltételei teljesüljenek. Elég csak utalni a tavaly év végi jogszabályi turbulenciára. 2023 szeptemberben a bizalmi vagyonkezelés és a vagyonkezelő alapítványok vonatkozásában lejárt egy nagyon fontos határidő, ami az adózást kiemelten érintette. A szeptember elejéig hatályos szabályok lényege az volt, hogy a vagyonkezelésbe adott vagyontárgyak felértékelése adómentesen megtörténhetett. Az ősz eleji változásokkal úgy tűnt, „lehúzták a rolót”, megszűnt ez a lehetőség. De aztán novemberben kiderült, hogy néhány változtatás mellett, majdnem teljesen visszatért a szabályozás az eredeti, adómentes felértékelést lehetővé tevő koncepcióhoz, azzal, hogy az adómentesség feltételéül – a TBSZ-hez hasonlóan – legalább öt éves befektetési időszakot követel meg.

Most első ízben a Vagyontervezés 360 csapata konferenciát szervez. Kiknek ajánlják a részvételt, és mire lehet számítani az eseményen?

Azoknak a cégtulajdonosoknak, befektetőknek akiknek fontos, hogy a felhalmozott vagyont egyben tudják tartani biztonságos, adóhatékony és időtálló jogi struktúrák kialakításával, illetve akik kíváncsiak arra is, milyen jó válaszok lehetnek az örökléssel, generációváltással kapcsolatos kérdéseikre.

Akik eljönnek az április 25-én megrendezendő konferenciánkra, a gyakorlati példákkal alátámasztott szakértői előadások mellett három sikeres magyar vállalkozás tulajdonosának személyes történetét is megismerhetik. Bízunk benne, hogy a konferencia hasznos tudást ad és a résztvevők számára érthetővé válik, hogyan segíthet nekik a teljeskörű 360 fokos vagyontervezési megközelítés.

Hirdetés átugrása →