Termelőszövetkezetből milliárdos családi vállalkozás

A piacvezető Abonett termékcsaládot gyártó Abonett Kft. jogelődjét, az abonyi Újvilág Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szövetkezetet 1949-ben alapították, így ma már 70 éves múltra tekint vissza a magyar kézben lévő családi cég. Az extrudált kenyér az ismeretlenségből indult, de hamarosan népszerű lett, aki egészségesebben akart táplálkozni, aki fogyókúrára adta a fejét, az biztosan rátalált. A népszerűsége töretlen, és tíz éve már egy családi vállalkozás gyártja.

Ez a cikk a Legsikeresebb magyar vállalkozás című könyvünkben jelent meg. Ha kíváncsi mind a 45 cég történetére vásárolja meg a könyvet.

Hogyan vált egy termelőszövetkezet egy egyedi terméknek köszönhetően prosperáló élelmiszeripari üzemmé? És miként lett belőle családi vállalkozás?

A történet kezdete lassan négy évtizedre nyúlik vissza. Az 1949-ben alakult abonyi Újvilág Szövetkezetet növénytermesztéssel és állattenyésztéssel foglakozott, majd szép lassan az élelmiszeri- és az édesipar felé fordult. Kezdetben a közkedvelt Négercsókot és sok más édesipari terméket gyártottak, majd azt követte az Abonett. A jól ismert extrudált termékcsalád hosszú évekig stabilan hozta a nyereséget a szövetkezetnek, majd a jogutód Abonett Kft.-nek, amely 2014-ben családi vállalkozásként jött létre. A társaság azóta is a Szebeni család tulajdonában áll. A cégalapító 2018-ig vezette a vállalatot, akkor ment nyugdíjba, és jöhetett a generációváltás. Időközben a termékportfólió is megváltozott, letisztult. Napjainkban az Abonett Kft. kizárólag extrudált termékek fejlesztésével, gyártásával és forgalmazásával foglalkozik.

De lássuk, mi is ez a különleges, egyedülálló extrudált kenyér? „Majd negyven év távlatából nem akarok csalódást okozni a fogyókúrázóknak, de jó, ha tudják, önmagában az Abonett-tel nem lehet fogyni. – világosít fel Zoltán –, mert azért van benne kalória. Inkább a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás során segítség. A teljes kiőrlésű gabonából készült extrudált kenyérnek magas a rosttartalma, nem tartalmaz semmilyen adalékanyagot, tartósítószert, hozzáadott cukrot. És nem kell annyit fogyasztani belőle, mint a hagyományos kenyérből, mert kevesebbel is eljön a telítettség érzése. Fontos még, hogy sokféle gabonát használunk, nem kizárólag búzát vagy kukoricát, ezzel is változatosabbá téve a termékportfóliónkat. – mondja Zoltán, aki azt is elmagyarázza, hogy mit jelent az extrudálás. – Ami a péknek a kemence, az nekünk az extruder. A gabonához vizet adunk, utána nagy hőmérsékleten, nagy nyomással előállítjuk az extrudált kenyeret. A folyamat hasonló, mint amikor a pattogatott kukorica készül. Mivel ezt a kenyeret nem sütik, az extrudálás során a gabonamag teljesen megőrzi tápanyagértékét.”

A cég az elmúlt évtizedekben szépen fejlődött, 1986-ban kezdték az extrudált kenyeret gyártani, a 2000-es évek közepéig már 30-40 különböző termékre bővült a kínálatuk. A nagy sláger 2010-ben a gluténmentes Abonett lett, aminek a sikere azóta is töretlen. A kukoricás, köleses, lenmagos, zöldséges változatoknak köszönhető az éveken át tartó 10-15 százalékos növekedés. Mind gazdasági, mind minőségügyi, termékbiztonsági szempontból fontos döntés volt, hogy leválasztották a gluténmentes árucikkek gyártását az egyéb termékekétől, ezáltal minimálisra csökkentették a gluténszennyezés lehetőségét.

2019-ig elenyésző volt az export, aztán tudatosan megjelentek a nagyobb élelmiszeripari vásárokon, elkezdtek export-marketingstratégiát kialakítani, ami láthatóvá tette őket külföldön. Az áttörés 2021-ben következett be, mostanára az exporttevékenység a teljes árbevételhez mintegy 15 százalékkal járul hozzá.

„Huszonnégy országba szállítunk kisebb-nagyobb mennyiségben, természetesen többségében az Európa Unió államaiba, de távolabbi helyekre is, például Izraelbe és az arab térségbe. A lengyel és az olasz exportunkra különösen büszkék vagyunk. A lengyel élelmiszerpiac ugyanis nagyon fejlett, erős gyártók vannak, óriási a konkurencia, oda nehéz bejutni. Nekünk az extrudált szendvicsekkel sikerült. – mondja Zoltán. – Ez egyébként nem más, mint két extrudált lap között különböző ízesítésű krémes töltelék. Olaszországban is nagyon erős az élelmiszeripar, szinte mindent gyártanak, kivéve az extrudált kenyeret. Itt egy erős helyi márkával dolgozunk együtt, ezáltal országosan elérhető az egyik legújabb Veganpro termékünk, a magas fehérjetartalmú extrudált kenyér lencsével és zöldborsóval.

A Covid első évében nagymértékben nőtt a forgalmuk, hiszen a termékek hosszan eltarthatók, könnyűek, ezáltal könnyen elraktározhatók otthon is. Előnyükre vált az is, hogy régi és ismert hazai márkaként a fogyasztók előszeretettel választották az Abonett extrudált kenyereket. Ebben az időszakban sok új fogyasztót is sikerült megnyerniük maguknak. Ugyanakkor korábban nem tapasztalt kihívást jelentett a hirtelen megnövekedett kereslet az egyes üzleti területekre, mint a termelés, a logisztika, az értékesítés és a karbantartás. Bár a forgalom és ezzel arányosan a nyereség is dinamikusan nőtt, a munkavállalókra nehezedő nyomás nagyon erős volt. Többek között ezért is kezdtek bele a szervezet fejlesztésébe, ami során külső tanácsadók segítségével kialakítottak egy jobb üzleti működést. Ezáltal megnőtt a termelési oldalon a kimenet, bevezettek egy kontrolling és tervezési rendszert, illetve nagy hangsúlyt helyeztek a tervszerű megelőző karbantartás kialakítására. Szervezeti tanácsadók segítségével pedig azon dolgoznak folyamatosan, hogy minél hatékonyabb legyen a csapatmunka és a változásokhoz könnyebben alkalmazkodjanak a vezetők.

Egy másik mérföldkő volt a cég életében, amikor 2020-ban bekerültek a Budapesti Értéktőzsde és a Deloitte gondozásában megjelenő BÉT50 kiadványba. Ez egyben egy olyan éves képzési program lehetőségét is jelentette, amelynek keretében egy stratégiai tervezési módszertant is elsajátítottak, ami végső soron a tőzsdére lépés előszobája is lehet.

A vezetőség összetétele elég érdekesen alakult. Az idősebb, tapasztalt kollégák mellett komoly gondot fordítanak a fiatalításra. Ők nem vezetőként kerültek a céghez, fokról fokra emelkedtek a ranglétrán, és már ők vannak a kulcspozícióban. Így van ez a műszaki területen, a beszerzésnél, a termelésirányításnál és a minőségügyi területen is.

A két fivér közül Zoltán az idősebb, 44 éves közgazdász. Ákos 38 éves és környezetmérnök. „Ákos itt dolgozott a kezdetektől, én 15 esztendeig tevékenykedtem informatikai multicégeknél, ahol értékesítéssel foglalkoztam. Bár nagyon szerettem azt a munkát, a saját cégünk nagyon jó kilátásokkal kecsegtetett, és soha egy percig nem bántam meg hogy váltottam. Ákossal együtt egy irodában, de egyértelmű munkamegosztással vezetjük a céget. Ő a termelésért, a minőségért felelős, én a beszerzésért, a marketingért, a kereskedelemért, valamint a gazdasági és kontrolling területért felelek.”

Ez a cikk a Legsikeresebb magyar vállalkozás című könyvünkben jelent meg. Ha kíváncsi mind a 45 cég történetére vásárolja meg a könyvet.

Hirdetés átugrása →