A polimerek új világa

A Bay Zoltán Kutatóközpont innovatív, biológiailag lebomló polimerek kifejlesztésébe kezd, melyeknek széles körű alkalmazása kiválthatja a kőolajszármazékokból és élelmiszeralapanyagokból előállított műanyagokat a jövőben. A kutatási projektre három év alatt csaknem 2 milliárd forint áll rendelkezésére a kutatócsoportnak.

A Bay Zoltán Kutatóközpont mintegy 160 magyar kutató tudását és munkáját fogja össze, ahol elsősorban piaci igényekhez igazított fejlesztési projektek valósulnak meg, jelentős újdonságértékeket hozva létre. A Kutatóközpont közel 200 partnerrel működik együtt évről-évre. A Bay az elmúlt időszakban egyre nagyobb hangsúlyt helyezett a polimerekkel kapcsolatos kutatás-fejlesztésre, hiszen európai szinten is fontos a fosszilis alapú műanyagok minél előbbi kivezetése, leváltása. Ennek egyik feltétele lehet egy stabil, hazai szinten is elérhető helyettesítő termék, például egy új, biológiailag lebomló, ipari melléktermékekből származó polimer család.

Épp ezért a Bay Zoltán Kutatóközpont innovatív, biológiailag lebomló polimerek kifejlesztésébe kezd, melyeknek széles körű alkalmazása kiválthatja a kőolajszármazékokból és élelmiszeralapanyagokból előállított műanyagokat a jövőben. A világ számos pontján kutatják azokat az új alapanyagokat, amik nem csak biológiailag lebomlók, hanem nyersanyagukat tekintve is környezettudatosak. A magyar kutatócsoport is ezen az úton indul el. Olyan késztermék előállítása a cél, ami tulajdonságait tekintve vetekszik a hagyományos polimerekkel, ugyanakkor nem terheli tovább a természetes környezetet.

A projekt kapcsán Dr. Grasselli Norbert, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatóintézet ügyvezetője kihangsúlyozta: „A projekt célkitűzése, hogy az ipari szereplők igényeihez igazított, a természetet nem terhelő, biológiailag lebomló, biomasszából előállítható új műanyagalapanyagot fejlesszünk, ami a laboratóriumi környezetből kikerülve közvetlenül hasznosulhat a piac ipari szereplői által. Amennyiben sikeres lesz a kutatási és technológiai - piaci bevezetési folyamat, akár egy új polimer család kifejlesztése is megvalósulhat, a magyar kutatócsoportnak köszönhetően.”

A Kutatóközpont a vállalati, ipari igények megismerésére kiemelt figyelmet fordít.  A projekt 2025-ben zárul, melynek sikeressége esetén az új polimeralapanyag költséghatékony, fenntartható és környezetkímélő megoldást fog nyújtani a hazai és nemzetközi műanyagipari gyártók számára.

Hirdetés átugrása →