Elkerülni a harmadik generációs csapdát!

Új trendek vannak kibontakozóban a privátbanki, vagyonkezelési területen: kezd elfogadottá válni a bizalmi vagyonkezelés, és egyre fontosabb a befektetések pozitív társadalmi környezeti hatása is – mondja Varga Szabolcs, a Bank Gutmann magyarországi vezetője.

Hogyan kezdenek bele az utódlásba a családi cégek a ti tapasztalatotok szerint?

– Minden utódlási folyamatnak – legyen az családon belüli vagy külső menedzser belépése – van egy nagyon fontos első lépcsője. De ezt so-kan szeretnék „megspórolni”, és rög-tön azzal kezdik, hogy leülnek egy jo-gásszal meg-állapodásokat írni. Aminek természetesen megvan a helye a folyamatban, de nem ezzel kell kezdeni. A nemzetközi tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy a családi cég „jövőállóságát” az garantálja a legjobban, ha van a családnak közös jövőképe. Ennek hiányában a ki vagy át nem beszélt dolgok a jövőben problémát okoznak, és veszélyeztetik a biztonságos működést. Természetesen a közös jövőkép kialakítására, a cég utódlásra való felkészítésére is van kialakult jó módszertan. Nekünk is több olyan tanácsadó céggel van kapcsolatunk, amely profi ezen a területen. Nemcsak a szervezetfejlesztéshez értenek, de gyakorlati szakemberként a „családi ügyek” kezeléséhez is. A folyamat egy helyzetképalkotással kezdődik, ennek része a személyes, családtagokra vonatkozó, a tulajdonosokra és a cégre vonatkozó állapotfelmérés, majd ebből kiindulva sok munkával ki lehet alakítani a személyes, tulajdonosi és céges startégiákat. Ezután lehet a megállapodásokat jogi formába önteni, legyen az akár szindikátusi, bizalmi vagyonkezelési vagy éppen egy házassági szerződés.

– A mindössze pár éves múltra visszatekintő bizalmi vagyonkezelés mennyire elfogadott a családi cégek esetében?

– Az elmúlt két-három évben kezd elfogadottá válni. Kezdetben sokan bizalmatlanok voltak ezzel szemben, de mára sokan rájöttek, hogy ez jó megoldás sok problémára, többek között a vagyon felaprózásának elkerülésére. Bár vannak, akik ezt adómegtakarításra használják, én azt gondolom, ez inkább csak egy plusz előnye ennek a konstrukciónak. Azért azt hozzá kell tennem, hogy mi is nagyon várjuk azt az első bíróisági döntést, amikor valaki megtámad egy ilyen egyébként sajátos konstrukciót. A bírói kar még talán nem mindig ismeri, az angolszász jogból jön be az egyébként kontinentális jogú magyar szabályozásba. Majd, ha lesz ilyen bizalmi vagyonkezelési ügy, és azt a bíróságok jól tudják kezelni, akkor még nyugodtabbak lehetünk a megbízhatóságával kapcsolatban.

– Mennyiben változik a családi vállalatok befektetéshez kapcsolódó attitűdje?

– A bizalmi vagyonkezelésnek vagy a családi magánalapítványnak lehet jó hatása a mi szakmánkra is. Ezáltal ugyanis a családi vagyonok kezelésében megjelennek a hosszabb távú befektetések. Eddig a befektetési időtáv jellemzően öt éven belül volt. A bizalmi vagyonkezelés esetében azonban – mivel itt nem személyes, hanem családi időtávról van szó – ez hosszabb. Így olyan eszközök is előtérbe kerülhetnek, melyek korábban kevésbé voltak jellemzőek, például az osztalékalapú részvényportfóli-ók, a kockázati tőkealapok és private equity befektetések. Emellett új fejlemény az is, hogy egyre több család esetében törekszenek arra, hogy a befektetések társadalmi hatása minimum ne legyen negatív. A következő lépcső az úgynevezett impact investment – amikor a befektetéstől elvárunk egy jó hozamot, de emel-lett mérhető társadalmi vagy környezeti pozitív hatást is. Azt látjuk, az új generáció erre a megközelítésre nagyon vevő. Ausztriában egyébként már meg-figyelhető – és nálunk is lassan kezd megjelenni –, hogy a vagyonos családok mind a három terüle-tet – működő cég, jótékonykodás és be-fektetések – közös koncepció alá von-ják, megcélozva a társadalmi környeze-ti pozitív hatást.

– Mennyire tapasztalható a generációs változás a befektetések területén?

– Az alapítók jellemzően a semmiből építettek fel valamit, ők mindig úgy voltak a befektetésekkel, hogy legalább emiatt aludjanak nyugodtan. A második generáció tagjai kockázatkedvelőbbek és tudatosabbak. Tudják, mit akarnak kezdeni a pénzükkel és a befektetéseik területén is megjelennek a számukra fontos társadalmi szempontok.

– Szoktak találkozni ezek a családok egymással?

Cikkünk teljes terjedelemben a K&K Magazin decemberi lapszámában kjelent eg.

Keresse a nagyobb újságosoknál, vagy fizessen elő.

Januárban extra kedvezménnyel.

Hirdetés átugrása →