Kisbér Bádog-Center Kft. A sors kovácsolta

Menrégiben ünnepelte fennállásának harmincadik évfordulóját a Dunántúl egyik meghatározó ipari vállalata, a Kisbér Bádog-Center Kft. A cég családi kézben van, és hamarosan sor kerül a generációváltásra.

Cikkünk a Legsikeresebb magyar vállalkozások című nemrégiben piacra került könyvben jelent meg elsőként.Ha kíváncsi a könyvben szereplő többi, közel félszáz cég történetére vásárolja meg a könyvet.

 

A piacvezető bádogosipari termékeket gyártó, horganyzott acél-, valamint alumíniumtekercs-nagykereskedő vállalat alapítása egy szerencsés véletlennek köszönhető. Az 1990-es évek elején jártunk, amikor Tribusz Ferencnek, a kisbéri lakatosmesternek elfogyott egy termék előállításához használatos alapanya az alapanyaggyár késése miatt, így ahhoz, hogy ki tudja szolgálni a saját megrendelőit, egy kompolti cég vezetőjétől kért, ameddig az övé nem érkezik meg. Ezzel mindenki jól járt, hisz a mesterembernek lett elegendő alapanyaga a munkához, a társaság vezetője pedig új partnerre talált. Besenyei András ekkor ajánlotta fel, hogy forgalmazzák az ő termékeit, amit akkor még Kisbéren nem gyártottak. Tribusz Gábor a tanulmányai végeztével kereste a helyét a munkaerőpiacon, ám amikor az édesapjának felajánlották a termékek forgalmazását, úgy gondolta, hogy belevág a kereskedelembe. Így indult útjára 1993-ban az akkor még egészen kicsi magánvállalkozás. „Gyerekkoromban sokat segítettem édesapámnak a műhelyben, ezért nem volt idegen számomra a fémmegmunkálás. Adta magát, hogy a későbbiekben én is ezzel foglalkozzak. Kezdetben hárman dolgoztunk a kis családi vállalkozásban, a szüleim és én, de rövid időn belül már szükség volt külső munkaerő bevonására, ekkor vettük fel az első alkalmazottat” – meséli Tribusz Gábor. A cégtulajdonos büszkén mondja, hogy az első munkatársuk a mai napig a csapat tagja, és hozzáteszi azt is, hogy már több mint 60 munkavállalót és legalább ennyi alvállalkozót foglalkoztat a Kisbér Bádog-Center, a fluktuáció meglehetősen alacsony.

Amennyire a véletlen műve volt a bádogoscég alapítása, legalább annyira fontos lett a tudatos stratégiaépítés. A bádogostermék-gyártó és alapanyag-forgalmazó vállalat organikusan növekedett és növekszik jelenleg is, miközben a tulajdonos azon dolgozik, hogy a gyermekeit is bevonja a kormányzásba. Tribusz Fanni három éve van a családi vállalatnál, míg testvére, Tribusz Dániel másfél esztendeje csatlakozott, mindketten közvetlenül a közgazdasági diploma megszerzése után. Úgy tűnik, mintha eleve elrendelt lenne, hogy Tribusz Gábor a gyermekeinek adja át a vállalatvezetést, de valójában ez nem volt törvényszerű. „A szüleink arra biztattak minket, hogy próbáljuk ki magunkat a munkaerőpiacon, és csak ezt követően döntsünk arról, hogy melyik úton szeretnénk folytatni a karrierépítést. Én kereskedelem szakirányon tanultam közgazdaság-tudományt, és az egyetem alatt dolgoztam ezen a területen, de valójában számomra sosem volt kérdés, hogy erősíteni fogom a családi vállalatot” – mondja Tribusz Fanni, akinek határozott elképzelései vannak arról, hogy milyen irányba szeretné kormányozni a továbbiakban a Kisbér Bádog-Centert. Testvére, Dániel maximálisan egyetért nővérével. „Hasonló utat jártam be, mint ő, azzal a különbséggel, hogy én logisztikai téren kezdtem dolgozni egyetem mellett, miután a logisztikai szakirányt választottam.” Ez a terület különösen fontos a vállalat tevékenységei között, mivel naponta 14 saját teherautóval szállítanak Magyarország teljes területén, és hogy az árufuvarozás a lehető legnagyobb rálátás mellett működjön, a cég maga intézi a logisztikai feladatokat is az ászári négyhektáros területen, hogy képes legyen kiszolgálni azt a körülbelül 450 állandó partnert, amellyel együttműködésben áll.

A beépített gyártó- és raktárterület mintegy tízezer négyzetméteres, amely egy csaknem negyvenezer négyzetméteres saját területen van. Mint kiderült, Tribusz Dániel minden egyes folyamatot megismert az évek alatt, miközben diákmunkát vállalt a családi cégnél. Kisgyermekkorában a gyártáson segített, később pedig a raktárban és az anyagmozgatásban, amikor pedig lett jogosítványa, kisteherautóval a kiszállításban is kipróbálta magát. Az utódok teljes egészében szeretnék átlátni a vállalat működését, és erre szeretnének építeni a jövőben. Szeretnénk, hogy az emberek a közeljövőben még jobban megismerjék saját márkájú, minőségi Trifa termékeinket, és ennek érdekében brandépítést tervezünk” – magyarázza Fanni, majd rögtön hozzáteszi, hogy elsősorban a cég korszerű mentalitását akarják tágabb körben ismertetni. Például 30 éve szinte csak natúr felülettel lehetett ereszcsatornát kapni, ma pedig egy teljes palettáról választhatnak a fogyasztók, köszönhetően többek között a Kisbér Bádog-Center fejlesztéseinek. „Fontosnak tartjuk, hogy minden új ötletet alaposan megfontoljunk, ugyanis csak így tudhatjuk meg, hogy valóban érdemes-e elindulni egy újabb úton. A mostani stratégia remekül működik immár három évtizede” – ezt már Tribusz Gábor mondja, aki a legjelentősebb fejlesztések közé sorolja saját márkájukat, a Trifa névre keresztelt ereszcsatorna-rendszereket, bádogosipari termékeket és tetőfedő anyagokat. Az elmondottakat a referenciák is igazolják, amelyek között szerepel az alapanyag-beszállítás többek között a Széchényi Könyvtárba, a siófoki Sió Plazába és a hármas metróba. 

A Kisbér Bádog-Center 2022-es árbevétele elérte a 14 milliárd forintot. A vállalat által felhasznált alapanyagok ma már javarészt külföldi beszállítóktól érkeznek. Mindenesetre a cég elsősorban a hazai piacra gyárt termékeket, de jó néhány partnere van külföldön is. A vállalatvezetés átadása folyamatban van, és a modern szemléletnek köszönhetően remélhetően hamarosan még többet hallunk majd a kisbéri társaságról. „Egyelőre nincs kitűzött dátum, még mi sem tudjuk pontosan, hogy mikor tudjuk teljes mértékben átvenni a cégvezetést, de a folyamat elkezdődött, és mi napról napra magabiztosabban mondhatjuk, hogy bátran átvállalnánk ezt a felelősséget” – magyarázza Tribusz Fanni, akit a testvére is megerősít. A Kisbér Bádog-Center esetén jelenleg két-három komoly konkurens cégről beszélhetünk, amely szintén kiszolgálja a magyar piacot, viszont jelenleg ez a családi vállalat a piacvezető, amely egykor a szülői ház udvarán lévő harminc négyzetméteres kis raktárból nőtte ki magát egy jelentős középvállalkozássá.

Cikkünk a Legsikeresebb magyar vállalkozások című nemrégiben piacra került könyvben jelent meg elsőként.Ha kíváncsi a könyvben szereplő többi, közel félszáz cég történetére vásárolja meg a könyvet.

Hirdetés átugrása →