Mennyit bukunk, ha bankbetétben tartjuk pénzünket állampapír helyett? Sokkoló számok

Az utóbbi években megszokhattuk, több kamatot kap kézhez egy kisbefektető, ha állampapírt vásárol, mintha bankbetétben tartaná a pénzét. Ez most még inkább így van, a július elejétől bevezetett szochot követően már brutális a különbség.

Persze jól látható, hogy mind több kisbefektető tudja, mennyivel többet kap, aki állampapírt vesz, mint aki bankbetétben tartja a pénzét. Mutatja ezt az is, hogy az MNB adatai szerint csaknem 280 milliárd forintnyi háztartási betétállomány távozott a hatodik hónapban a bankokból, az első félévben pedig összesen 821,5 milliárd forint. De aki még nem számolt utána, annak segítünk, nézzük mennyi a különbség ha mindössze egy millió forintot teszünk ide, vagy oda?

Legyen az egyik választásunk az ehéttől jegyezhető 2023 I jelzésű 10 éves változó kamatozású állampapír, melynek induló kamata 14,75 százalék (a 14,5 százalékos tavalyi infláció meg 0,25 százalék kamatprémium). Ez a kamat ugyan januárban változik majd, de nőni fog, hiszen az idei inflációt veszik akkortól majd alapul az pedig minden szakértő, meg az MNB szerint is magasabb lesz a tavalyinál. Számoljunk most mi csak - kissé alábecsülbve a hozamot - végig 14,75 százalékkal. Ez azt jelenti, hogy a befektetett 1 millió forintból 1 147 500 forint lesz. Mivel ez egy hosszú futamidejú papír ekkor majd vissza kel váltanunk, ha ki akarunk szállni belőle, ennek költsége (jelenleg) 1 százalék a névértékre vetítve, azaz 10 000 forint. Levonva ezt 1 137 500 forintunk lesz, azaz 137 500 forintot kerestünk tisztán.

A banki ajánlatok közül egy éves fix lekötés esetén a legjobbak közelítik a 10 százalékos kamatot. Így 1 millió forint befektetése esetén a hozam 100 ezer forint lenne. Csakhogya kamatjövedelmek adóztatása most július elsejétől megváltozott.  A 15 %-os kamatadó mellé 13 % SZOCHO, azaz szociális hozzájárulási adó is bevezetésre került, kivéve az állampapírok és az ingatlanalapok befektetési jegyei. (Bár a Tartós Befektetési Számlával (TBSZ) az új adót más esetekben is megspórolhatjuk, de most tekintsünk ettől el, hiszen egy éves időtávról beszélünk.)

Tehát a kamatadó 15 százalék és ehhez jön pluszban a 13 százalékos szocho. Így 100 forint kamat esetében 72 forintot tehetünk csak zsebre, tehát a 100 ezer forintból csak 72000 forintot.

Ha állampapírt vettünk volna 1 millió forint befektetésével 137 500 forint hozamunk lenne, bankbetéttel csak 72 000 forint. Azaz buktunk 65 300 forintot. De mondhatjuk úgy is durván fele amnyi pénzt tudunk csak keresni a bankbetéttel.

Hirdetés átugrása →