Elő a jó öreg nemesfémmel?

A háborús veszély, a gazdasági válságtól és bizonytalanságoktól való félelem mindig vonzóvá teszi az aranyat. Ilyenkor ugyanis a befektetők „biztonságos menedéket” keresnek. Nem véletlen, hogy a geopolitikai konfliktusok erősödésével újra sokan kezdenek benne fantáziát látni. A kérdés már csak az, hogy tartós lesz-e a rally, áttöri-e egyértelműen az árfolyam az eddigi 2000 dolláros határt.

Az október eleji, Izrael elleni támadást követően ismét elkezdtek dollárba, államkötvényekbe és aranyba menekülni a befektetők. A háborús veszély felerősödése tankönyvszerű folyamatokat indított el, hiszen ilyenkor az arany menekülőeszköznek számít. Az árfolyam egy hónap alatt közel 10 százalékot erősödött, és újra a 2000 dolláros lélektani szintet ostromolja. Persze nem lehet tudni, hogy a konfliktus mennyire szélesedik ki a Közel-Keleten, de ne felejtsük el, hogy emellett folyik, lassan majd két éve, egy orosz ukrán háború is, és az USA és Kína közötti verseny is sok kockázatot jelenthet a közeljövőben.

Három rally

Hogy milyen éles fordulatok jellemezhetik az aranyárfolyam alakulását, az jól látszik az eddigi trendek alapján. Igazából három nagy rallyt láthattunk az utóbbi ötven évben. A dollár árfolyama egészen 1971-ig az aranyhoz volt kötve, így érdemes a folyamatokat innen tanulmányozni. Az aranystandard eltörlését követően, amikor egyáltalán már lehetett az arannyal spekulálni, rapid módon száguldott az arany árfolyama, öt év alatt gyakorlatilag megnégyszereződött. Az olajárrobbanás és a tartósan magas infláció közepette már akkor is menekülőeszközt kerestek a befektetők. Aztán gyorsan korrigált az árfolyam, és hihetetlen, de majd két évtizeden keresztül nem történ semmi fontos, 300 és 500 dollár között oldalazott.

A második rally a 2000-es évek elején indult, és a pénzügyi válság okozta bizonytalanság miatt az évtized végére kiteljesedett, 2011-ben az 1900 dollárt ostromolta az árfolyam. Következett az újabb lecsorgás és újabb nem túl izgalmas öt év, 2013 és 2018 között az árfolyam 1400 és 1200 dollár között oldalazott.

Majd indult az újabb rally az USA és Kína közötti konfliktusok kiéleződése, azután pedig a covid járvány miatti bizonytalanságok és utána az orosz-ukrán háború kitörése is az arany malmára hajtotta a vizet. A befektetők ismét biztos menedéket kerestek, és a keresletet az is növelte, hogy a világ jegybankjai is egyre másra erőteljesen a vevői oldalon léptek fel.

Köztudott dolog, és minden aranypiaccal foglalkozó elemzés kiemeli, hogy több évtizedes időszakot tekintve az USA részvénypiaci teljesítményétől messze elmarad az arany, és az elmúlt ötven évben amerikai kötvényekkel is jobban lehetett keresni. A kötvényekkel ellentétben kamatot nem fizet, osztalékot sem, mint a részvények és csak az árfolyamnyereségen lehet nyerni. De ettől még igaz lehet, hogy rövid, pár éves időtávon sokat lehet vele nyerni. Erre lehet most is játszani. Egyrészt a geopolitikai konfliktusok is bőven erősödhetnek még, lásd: Tajvan vagy az izraeli-arab konfliktus esetleges kiéleződése, de ettől függetlenül önmagában a gazdasági helyzet is kockázatokkal van teli. Többek között, ha a gyenge növekedésre tekintettel a jegybankok kamatcsökkentésbe fognak, miközben magas szinten ragad az infláció, az is az arany malmára hajthatja a vizet. Ésszerű lehet helyet szorítani az aranynak egy konzervatív portfólióban is, akár közép- vagy hosszú távra, (relatíve kis arányban), hiszen ezáltal adott kockázat mellett magasabb hozam érhető el.

Nem mind arany…

Érdemes kitérni az arany kistestvérére, az ezüstre is. Ha megnézzük az árfolyam alakulását az utóbbi 15 évben, azt látjuk, hogy az arannyal ellentétben messze vagyunk a csúcstól.

A jelenlegi, kilónként 750 dolláros árfolyam jelentősen elmarad a történelmi csúcstól, és az idei évben is inkább oldalazott az árfolyam, nyoma sem volt a határozott erősödésnek. Igazából két nagy hegymenet volt az ezüst esetében az utóbbi tizenöt évben, az egyik a pénzügyi válság idején 2008 ősze és 2011 között, akkor három év alatt megnégyszereződött az árfolyam, majd egyértelmű csökkenés és oldalazás következett, egészen az orosz-ukrán háború kitöréséig, amikor pár hónap alatt közel megduplázódott az ára. Nagy különbség a két piac között, hogy az ezüsté sokkal kisebb, és ebből is adódóan sokkal volatibilisebb. Itt ráadásul a jegybankok nem lépnek fel vásárlóként, inkább leépítették készletüket.

Az ékszerként való felhasználás mindkét nemesfém esetén jelentős, de az ezüst esetében az ipari felhasználás hatalmas, közel ötvenszázalékos. Többek között nagyfelhasználó az autóipar és a napelemgyártás. Így, ha éppen nincsenek túl jó állapotban a világ gazdaságai, az a gyenge kereslet folytán lefelé nyomja az ezüst árát. Ez utóbbi pedig elég markánsan hathat az árfolyamra a közeljövőben.

Cikkünk a K&K Magazin őszi lapszámában jelent meg.

Ha szeretné a többi cikket is olvasni, keresse magazinunkat a nagyobb újságárusoknál vagy fizessen elő

Hirdetés átugrása →