A legjobb módú 400 ezer háztartás birtokolja a teljes lakossági vagyon felét

A hazai privátbanki szolgáltatók összességében kiválóan vizsgáztak a vagyonkezelői piac vezető monitoring cége, a Blochamps Capital elmúlt 10 év munkáját felölelő vizsgálatán. A vagyonkezelő cégek zöme jól kezelte az elmúlt évek fő kihívásait, a gyenge kamatkörnyezetet és a vagyonok hihetetlen mértékű koncentrációját, míg a következő években az alapvetően átalakuló hozamkörnyezet, illetve a személyre szabott szolgáltatások iránti felerősödött ügyféligény lehet a fő kihívás számukra.

Az elmúlt évtizedben precedens nélküli növekedést mutatott be a vagyonosok száma és az általuk birtokolt vagyon mértéke világszerte. A globális dollármilliárdosok száma 3311 főre rúg, a kezükben összpontosuló 12 ezer milliárd dollár az Eurozóna GDP-jének nagyságrendjét közelíti. A globális vagyon közel 2/3-a ma a leggazdagabb 1% kezében van, ráadásul ennek a vagyonnak a felét az elmúlt 10 évben gyűjtötték össze.

A tendencia Magyarországra is érvényes: a magyar vagyonosok száma 2005 óta 168 százalékkal növekedett, 2023 elejére a magyar milliárdosok száma elérte a 4500-at, míg 100 milliárd forintnál nagyobb vagyonnal is már több mint 20-an rendelkeznek a Blochamps adatbankja szerinti kimutatásban. Itthon a legjobb módú családok 10 százaléka, körülbelül 400 ezer háztartás birtokolja a teljes lakossági vagyon felét (48,5%). A volatilis hozamkörnyezetben bekövetkezett hatalmas vagyonnövekedés és koncentráció jelentős kihívásokat, a működési költségek, a technológiai fejlesztések és az ügyféligények változása pedig komoly terheket ró a privátbanki és banki piacra egyaránt.

Ki tudja kezelni egyáltalán ezt a növekedést?

Bár Magyarországon a privátbanki ügyfélszámlák száma 2022 végén lényegében megegyezett a 2010-essel, ám a teljes kezelt vagyon több mint háromszorosára, 2349 milliárdról 7400 milliárd forintra nőtt. A 30 millió forintot meghaladó belépési limittel rendelkező privátbanki és kiemelt prémium ügyfélszámlák mennyisége 2023 elejére meghaladta a 73 ezret. A Blochams Capital számításai szerint ezeken a számlákon 35-40.000 ügyfél 8600 milliard forintot meghaladó összegű befektetéseit kezelik a szolgáltatók.

A piacok stabilizálódásával a Blochamps prognózisa szerint a következő 2 évben újabb ezermilliárddal nőhet a hazai privátbanki vagyontömeg, s ennek megfelelően a szolgáltatók dúskálnak majd az ügyfelekben. Ugyanakkor mivel a statisztikák egyértelműen azt mutatják, hogy a 30 millió forint belépési korlát feletti vagyonnal bíró, 2023 elején mintegy 26 ezer számlát jelentő affluens réteg fog jelentősebben megerősödni, 2023-2024-ben újra kell gondolni a banki és vagyonkezelési szektor szegmentációját, működését. Döntés előtt állnak mind a vállalati bankok vagyonkezelési, mind a retail bázisú univerzális bankok privátbanki vezetői.

Különböző kiszolgálási modellekkel, széles vagyonkezelési palettán teljesítettek jól a szolgáltatók

Az elmúlt 10 évben a vagyonkezelői szolgáltatások hazai piaca alapjaiban alakult át, a változások során mutatott teljesítményt és a szakmai munkát összegezte a magyar privátbanki piac elsőszámú monitoring tanácsadójaként a vagyonkezelők munkáját 2003 óta elemző Blochamps Capital szakmai bizonyítvány tablója. Az értékelés alapja a Blochamps által kidolgozott szakmai szolgáltatási szempontrendszer volt. Bár a magyarországi vagyonkezelési és privátbanki piacon az ügyfelek 2012 és 2022 között több, mint 20 szereplő vagyonkezelési szolgáltatásait vehették igénybe, ám a vizsgálat csak azokra terjedt ki, amely cégek a 10 éves időszak teljes egészében szolgáltató partnerei voltak a kiemelt szegmensek ügyfeleinek.

Az értékajánlatok, a privátbankárok felkészültsége, a képzési és exkluzív szolgáltatási lehetőségek elérhetőségei, valamint a mindenkori fejlesztési potenciál mellett az értékelés egyik sarokköve természetesen a kezelt vagyon 2023 januári mérete. E tekintetben az OTP Bank áll az élen, 2622 milliárd forintot kezelnek a privátbanki számláikon. A dobogós helyezésekért komoly harc zajlik: az MKB Bank 911, az Erste Bank 842, a Raiffeisen pedig 821 milliárd forint megtakarítás felett döntött. Az egy számlára jutó vagyon tekintetében a butikszolgáltatást megújító osztrák Bank Gutmann budapesti irodája vezető szerepe hasonlóképp megkérdőjelezhetetlen, a hazai dobogóra az MKB, a Hold Alapkezelő és a Concorde PB jutott fel.

A kezelt vagyon és az ügyfélszámlák bővülése mellett a minősítésben komoly értékmérő volt a szolgáltatásoki differenciált modellekben való megvalósítása, az új elvárások gyors adoptálása. Karagich István ügyvezető szerint jól látható, hogy a következő években azok a szolgáltatók tudnak kiemelkedni, akik agilisek maradnak, áldoznak a digitális ügyfélélményre és személyre szabható szegmentált szolgáltatási étlappal tudják segíteni ügyfeleiket az alapjaiban átalakult hozamkörnyezetben. A verseny a szolgáltatók között és a konszolidáció a piacon tehát éleződik, májustól például az MBH Bank létrejöttével ambíciózus vetélytársat kapott a következő évekre a jelenleg piacvezető OTP PB.

A tavaszi osztályozókönyvben a tízéves teljesítményére kiváló, 5-ös értékelést az Erste Private Banking, az OTP Private Banking, a F.W.Raiffeisen, a Concorde Private Banking, a HOLD Privát Vagyonkezelés és az MKB Private Banking kapott, míg jó, azaz négyes osztályzatot a CIB Private Banking, az Unicredit Private Banking, a K&H Private Banking, a Takarékbank Private Banking, az Equilor és az SPB érdemelt ki. Összességében az elmúlt 10 évnek mindenképpen a nyertesei a hazai ügyfelek. – mutat rá a bizonyítvány összesítő. 2017 óta különösen élénk a verseny, melyben a stabil növekedést és fejlődési potenciált fenntartani képes szolgáltatók érdemelték ki 2023 tavaszára a kitűnő osztályzatot a vagyonkezelők népes mezőnyében.

Hirdetés átugrása →