A betegbarát egészségügyé a jövő

Ahogy a társadalom változik, úgy változnak az emberek igényei, és ezzel párhuzamosan az egészségügyi szolgáltatások. A magas minőségű ellátás és szakmai háttér már alapelvárás. Emellett a mai modern társadalmunkban egyre nyíltabb igény a gondoskodás és az emberközpontúság. Így a betegbarát szemlélet egyre inkább elvárássá válik.

„A betegbarát egészségügy egy olyan szemléletmód, amely a betegek szükségleteit és preferenciáit helyezi az ellátás fókuszába. A betegbarát szemlélet jelentős társadalmi haszonnal jár, mert javítja az ellátás eredményességét és csökkentheti a költségeket” – állítja Aranyi Rita, az Év Betegbarát Szolgáltatója ezüstdíjat nyert MindentMent Fogászati Rendelőhálózat igazgatója.

A szakember szerint a 21. századi egészségügy alappillére a hozzáférhetőség. Ehhez a magánegészségügyben meg kell találni a megfizethető minőség érzékeny egyensúlyát. A MindentMentnél ezt úgy érik el, hogy mindenben észszerűségre törekednek, csak olyan beruházásokat valósítanak meg, melyek a jobb betegellátást segítik. Ugyanakkor kerülik a presztízsberuházásokat, mert a luxus nem gyógyít.

Egy fogfájás esetén nem lenne éppen betegbarát dolog, ha egy hónap múlva kapna a beteg időpontot. A páciensek elégedettségét jelentősen befolyásolja a bejelentkezés, a várakozási idő és annak nehézsége. Ezért a gyors és könnyű bejelentkezés, a lehető legrövidebb várakozási idő kulcsfontosságú. Ezt fejlett online platformokkal, világos és közérthető tájékoztatással, telefonos ügyfélszolgálattal tették gördülékennyé. Az online időpontfoglalás és a rugalmas nyitvatartási idő lehetővé tették, hogy a páciens időbeosztásához igazodjon a rendelő, nem pedig fordítva.

„Partnernek kell tekinteni a pácienseket”

A betegbarát szolgáltatás transzparens is egyben. Ezalatt azt értjük, hogy minden lehetséges kezelési lehetőséget megbeszélnek a beteggel, és mindent türelmesen elmagyaráznak, akárhányszor is szükséges. „A betegnek joga van tudni, mi történik vele, és a mi feladatunk, hogy ezeket az információkat érthetően közvetítsük” – vallja Aranyi Rita. A megfelelő tájékoztatás nemcsak a beteg együttműködése miatt fontos, hanem a prevenciót is hatékonyabbá teszi.

A szakember hozzáteszi: ma a transzparencia nem megkerülhető, mert a betegek sokkal tájékozottabbak, sokan informálódnak az interneten. Ilyen esetben a megfelelő tájékoztatás elmulasztása elégedetlenséghez vezet. Partnernek kell tekinteni a pácienseket.

Végül, a betegbarát fogászat elképzelhetetlen empatikus kommunikáció nélkül. A fogorvos és a személyzet értő figyelme és érzékeny kommunikációja segít csökkenteni a félelmeket, elősegíti a betegségek megértését és az ellátásban való aktív részvételt. Ezt segíti a kényelmes és barátságos környezet is.

Szerintünk ezeknek az elemeknek az együttes megléte alkotja az egészségbarát fogászati rendelőt a 21. században. A fogorvosi székben ülve könnyen kiszolgáltatottnak érezheti magát az ember. A felsorolt betegbarát alapelvek célja, hogy oldják a szorongást, ezáltal is javítsák az ellátás eredményességét – összegezte Aranyi Rita. 

Hirdetés átugrása →