A luxuskabin házhoz jön

Gépészmérnökként végzett Pődör Csaba. Végigjárta a ranglétrát, tapasztalatot szerzett, saját fejlesztésű vállalkozása a személyre szabható Variq moduláris építményeket gyártja, és forgalmazza. Küzdő típus, kick-boxban 12 szeres magyar bajnok, és még ma, 40 fölött is aktívan versenyez.

Nem született vállalkozónak, családi minta sem volt ilyen szempontból előtte. Édesapja műszaki tanár, iskolaigazgató volt, édesanyja pedig hegesztőmérnök. Pődör Csaba autógépészként végzett a Budapesti Műszaki Egyetemen, a fejlesztések, újítások mindig vonzották. Első munkahelye egy német járműgyártó cég volt, a BPW Hungária Kft., ahol 5 évig dolgozott fejlesztő mérnökként. „Sokat tanultam a szakmáról, a gyakorlatiasság mindig is jellemző volt rám, de itt rálátásom lett a szervezési, irányítási feladatokra is” – mondja. Jött a következő lépcsőfok, egy másik gépgyártó cég, ahová már ügyvezetőnek hívták. 10 évet húzott ott le, menetközben résztulajdonos lett, és hozzá tartozott a cégcsoport teljes irányítása. Amikor látta, hogy itt már nem tud tovább fejlődni, úgy döntött, saját vállalkozásba kezd. „Szerintem ekkorra értem be – emlékszik vissza –, az egyetem után még eszembe sem jutott a saját vállalkozás, de ekkor már úgy éreztem, csak ez lehet a következő lépcsőfok. A felelősség persze nagyobb, de hál’ istennek, azóta is jól alszom. Talán a sport segít ebben.”

 

Mindez egyébként nem volt olyan régen, 2013-ban indult a moduláris építkezéssel foglalkozó, VARIQ nevű cége, mely egyedi mobil építményeket gyárt. Az alapötlet egy moduláris szaunából indult, de a mobil építményeket ma már tárgyalóként, fociöltözőként, árusító- és kiállítási pavilonként is árulják. De terveztek már tetőre épített wellness pihenőrészleget, csokoládéárusító helyiséget, kávézót is. „A mobil kabinok nagy előnye, hogy könnyen szállíthatók, áthelyezhetők, bővíthetők, intelligens vezérléssel vannak ellátva, és megjelenésükben letisztultan elegánsak” – sorolja az előnyöket Pődör Csaba. Egyelőre az üzleti vevők vannak többségben, de a következő lépés a VARIQ Home, a moduláris házépítés, amellyel a helyszíni építkezés csak 1-2 nap!

 

Egyik a másik után

 

Egy évvel az indulás után jött egy új lehetőség, megvásárolták az Uniferro Kazán- és Gépgyártó céget. Az idén 70 éves zalaszentgróti helyi cég szövetkezetként indult, még 1947-ben, és korábbi tulajdonosai éppen ki akartak szállni a társaságból. Ez már mind létszámban, mind árbevételben jóval nagyobb cég, közel 50-en dolgoznak ott, és az export is kezd felfutni, elsősorban az Oroszországba.

 

Ipari kazánokat gyártanak, van biomassza-, illetve gázkazánjuk is, és minden kazánjuk egyedi. Nincs katalógus, az ügyfél speciális igénye szerint tervezik, kivitelezik a teljes rendszert. „Olyanok vagyunk, mint egy kazánmanufaktúra” – magyarázza. Így jóval rugalmasabbak, mint a nagy gyártók. Lehet, hogy kicsit drágább a beruházás, de a teljes működési időt nézve, mivel egyedi, testreszabott megoldást kínálunk, már jobban megéri tőlük vásárolni, mondja Pődör Csaba. A két cég ma már egy telephelyen működik, és mivel a két gyártási folyamat nem áll távol egymástól, a munkaerővel is rugalmasabban tudnak gazdálkodni.

 

Élsport és üzlet

 

Pődör Csaba mögött komoly sportolói múlt is áll, immár 12 szeres kick-boksz magyar bajnok, és ma, 40 felett is aktív. A kick-boksz nem a tizenévesek sportja, mondja, a legjobbak 23-28 éves koruk között érnek be. Kell ide a tapasztalat, az érett gondolkodás meg a nyers erő is.

 

„Szerintem az élsportnak az üzleti életben is komoly hasznát veszem. Sok a hasonlóság, itt is, ott is célokat kell kitűzni, meg kell tervezni az oda vezető utat, kell a kitartás, mert anélkül nem megy. Ugyanúgy kell az állóképesség, és a teljes rendszert át kell látni. Szerintem a küzdősport bizonyos szint felett ugyanúgy észjáték, és nagyon fontosak a pszichés tényezők is, ugyanúgy, mind az üzleti életben. Na meg ne felejtsük el, hogy nagyon jó stresszoldó, egy jó edzés után még frissen tudok dolgozni pár órát” – sorolja kedvenc sportága pozitívumait.

 

Vissza a fejlesztéshez

 

Arra a legbüszkébb, hogy idén szeptember elején a „VARIQ építkezés nélküli használatra kész moduláris épületek” megkapták a Magyar Termék Nagydíjat. „Ez óriási elismerés, hiszen a saját ötletemért kaptam, hiszek abban, hogy üzletileg is nagy lökést ad a cégnek” – mondja. A legfontosabb középtávú cél: a két társaságot önjáróvá tenni, és ehhez megtalálni a megfelelő ügyvezetőket. „Én igazából öt év múlva a fejlesztéssel, az új ötletekkel és új területekkel szeretnék leginkább foglalkozni” – avat be terveibe.

 

Most a fontos lépés a moduláris lakásépítés elindítása. Az építőipar nagy átalakuláson megy keresztül, egyre égetőbb a munkaerőhiány. Sok olyan történetet hall, hogy leáll a társasházépítés, mert nem találnak szakképzett munkaerőt, nem tudják elindítani sem a beruházást, így inkább visszaadják a pénz. „A technológiánk pontosan ezen segíthet, hiszen nem a helyszínen, hanem a mi üzemünkben készülnek el az épület moduljai, kevesebb munkaerővel és az év 365 napján tudunk dolgozni a fűtött üzemcsarnokban. Állandó minőségű terméket tudunk kínálni, fix határidőre és fix költséggel. A moduláris építkezésben könnyűbetonnal dolgozunk, amely tűzálló, víztaszító és páraáteresztő technológia.” Egy 80-100 négyzetméteres házat 3-4 elemből készítenek el, és a helyszínre szállítva pár nap alatt összerakják a teljes otthont, használatra készen.

 

A másik fontos cél az export felfuttatása, egyelőre Szlovákiában és Németországban vannak kiépített pozícióik, de szeretnék máshol is megvetni a lábukat. „Na meg remélem, majd a fiam is bekapcsolódik a családi vállalkozásba – teszi hozzá –, de öt év kimenője van még, hiszen most lett első éves a Budapesti Műszaki Egyetemen.”

 

Hirdetés átugrása →