Itt az új lakbérindex

Közös lakbérindexet fejlesztett a KSH és a legnagyobb hazai ingatlanhirdetési portálnak számító ingatlan.com. A két szervezet ezentúl rendszeresen fogja közölni az adatokat, illetve további elemzéseket is. 

Egyéves előkészítés után a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az ingatlan.com elindította a „KSH-ingatlan.com lakbérindex” nevű új mutatót. A portál kereste meg a hivatalt és átadta 2015 óta vezetett adatait és statisztikáit, a későbbiekben is ezt teszi, így havonta fogják közölni a több mutatóból kiszámított index értékét.

Az adatok átadásának elsődleges célja a lakásbérleti piac megfigyelése, a KSH-ingatlan.com lakbérindex kiszámítása. Az index előállításához felhasznált adatok a lakásbérleti piac jelentős részét lefedik. Az együttműködés a továbbiakban újabb statisztikák kidolgozásával folytatódik – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Mindegyik szervezet képviselője hangsúlyosan beszélt arról, hogy itt csupán a kínálati árak közléséről és azok elemzéséről van szó. Szakértői konszenzus szerint a tényleges tranzakciós ár, vagyis amennyiért végül bérbe adják az ingatlant kb. 3-5 százalékkal alacsonyabb a meghirdetett árnál. Ez nagyban függ attól hogy éppen mekkora a túlkínálati nyomás a bérbeadón, továbbá mennyire sürgős a bérlőnek. Budapesten öt évvel ezelőtt az átlagos lakbér havi 140 ezer forint volt, 2020 elején pedig 175 ezer forint, majd a járvány kiteljesedésével ez az érték 156 ezer forintra esett vissza. A megyeszékhelyeken hasonló tendenciát figyeltek meg, ott 123 ezer forint volt 2015 közepén az átlagos lakbér, mostanra pedig 138 ezer forintra nőtt.

Az induláskor az index túlnyomó részt a fővárosi adatokra támaszkodik, Budapestről állnak rendelkezésre a legtöbb szegmensben adatok, információk és jól kirajzolódó trendek. Ebből kiderül, hogy a vírus hatására megroggyant turizmus nyomán megnőtt a kínálat a hosszútávú bérleti piacon, a tulajdonosok fele, harmada ababhagyta az Airbnb-zést és itt próbál szerencsét, ezzel a Belvárosban 15-20 százalékos lakbércsökkenést idéztek elő a téli értékekhez képest.

 

Hirdetés átugrása →